26/04/2023
Monstars 16 14 13 14 - 57 -
Φαβορί-τες BC 13 15 12 12 - 52 -

Μετά από ένα σκληρό παιχνίδι νικητές οι Monstars!

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Mostars άνοιξαν το σκορ και ο Αργυρίου έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση, βοηθώντας την ομάδα του να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Ωστόσο, οι Φαβορί-τες αντέδρασαν και με μια εξαιρετική απόδοση του Κεσίσογλου, κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 16-13 υπέρ των Mostars.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο αγώνας έγινε πιο σκληρός και αμφίρροπος. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τους Στράντζαλη και Νικολαίδη να παίζουν έναν καθοριστικό ρόλο για τους Mostars. Ωστόσο, ο Τοκμακίδης ήταν ο ηγέτης για τους Φαβορί-τες, και με μια εξαιρετική εμφάνιση βοήθησε την ομάδα του να φτάσει την διαφορά στο καλάθι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Mostars ανταπέδωσαν με εξαιρετικό τρόπο και ξαναβρήκαν την αποτελεσματικότητά τους στην επίθεση και στην άμυνα. Ωστόσο, οι Φαβορί-τες δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να μείνουν για ακόμα μια φορά κοντά στο σκορ κυρίως με τις προσπάθειες και τα καλάθια του Χατζηαθανασίου .

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν το κάτι παρπάνω από τον αγώνα κάτι που εν τέλη κατάφεραν να πετύχουν οι Μonstars οι οποίοι πήραν και την νίκη με τελικό σκορ 57-52.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Αργυρίου ο οποίος έβαλε 19 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ,.

Ενώ για τους Φαβορί-τες άξιος αναφοράς είναι ο Παναγιώτης Τοκμακίδης ο οποίος έκανε double double με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Monstars: Αργυρίου 19 (2) , Αγατσιώτης 6 , Πετάβρατζης , Στράντζαλης 13 (1) , Καντζαρίδης 6 , Κωνσταντίνου 2 , Νικολαΐδης 11

Φαβορί-τες: Ζανδές 4 , Κεσίσογλου 11 (3) , Χατζηαθανασίου 14 (2) , Τοκμακίδης 15 (2) , Βλάχος , Δημάσης 2 , Κύρκου 2 , Καρακάνας 4 , Μιχαηλίδης , Μπερμπέρης