55
Sintrim Team 15 7 17 11 12 62 -
Coble 16 12 7 15 5 55 -

Μετά από μια παράταση πήρε την νίκη η Sintrim Team!

Ο αγώνας θα ξεκινήσει αρκετά δυναμικά και για τις δύο ομάδες με τους Co-ble από την μια πλευρά με το γρήγορο και ομαδικό τους παιχνίδι να παίρνουν την ελάχιστη διαφορά από πολύ νωρίς στο παιχνίδι , ενώ από την άλλη οι Sintrim οι οποίοι ήταν ικανοί να μείνουν κοντά στο σκορ κατάφεραν να μεταφέρουν μια μικρή πίεση στους αντιπάλους κυρίως με τα καλάθια του Νίκου Τερζίδη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο θα συνεχίσει το ίδιο δυναμικά για τους Co-ble οι οποίοι κατάφεραν να επιβάλλουν έναν γρήγορο ρυθμό σοτ παιχνίδι ο οποίος σε συνδυασμό με τα εύστοχα καλάθια του Ντίσλη δώσαν μια διαφορά 6 πόντων στην ομάδα. Οι Sintrim δεν μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν το ίδιο στην δεύτερη περίοδο και χάρης στα αρκετά άστοχα σουτ μπόρεσαν να πετύχουν μόνο 7 πόντους.

Η αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου όμως θα είναι και αυτή η οποία θα φέρει τα πάνω κάτω στον αγώνα καθώς οι Sintrim όχι μόνο μπόρεσαν να ανακάμψουν αλλά μπόρεσαν και να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Νίκο Τερζίδη και τον Σαλαβάτη να είναι τρομακτικοί στην επίθεση , την ίδια στιγμή όπου οι Co-ble σαστισμένοι από το κακό ξεκίνημα τους περιορίστηκαν και αυτοί στους 7 πόντους.

Το παιχνίδι πλέον είχε μετατραπεί σε ροντέο και δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση και η τέταρτη περίοδος η οποία ήταν και η πιο κρίσιμη καθώς οι Sintrim με τις πολύ βιαστικές επιλογές τους έδωσαν το δικαίωμα στους Co-ble να βρουν τα πατήματά τους και να μπορέσουν να τρέξουν ένα μεγάλο σερί πόντων. Την λύση όμως στο πρόβλημά τους θα την δώσει στο τέλος του αγώνα ο Κυριακόπουλος ο οποίος με ένα εύστοχο σουτ θα στείλει το ματς στην παράταση.

Στην παράταση οι Co-ble εμφανώς κουρασμένοι δεν μπόρεσαν να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό και έτσι οι πιο συγκεντρωμένοι Sintrim κατάφεραν για ακόμα μια φορά να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν αυτή την πολύ σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 62-55 κάνοντας το 2/2 στην Master League.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αστέριος Σαλαβάτης ο οποίος πέτυχε double double με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ενώ για την ομάδα των Co-ble πρωταγωνιστής ήταν ο Γιώργος Ντίσλης ο οποίος πέτυχε και αυτός double double με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Sintrim Team: Καρακώστας 2 , Τερζίδης Ν. 20 , Λιβέρης 8 , Μαυράκης 1 , Τσακίρης 3 , Δέλλιος 2 , Τουρόγλου 7 (1) , Σαλαβάτης 14 , Τερζίδης Σ. , Μεγαλόπουλος 5 (1)

Co-ble: Τζιούφας 2 , Κοντογιώργος , Παπίας 18 (2) , Ντίσλης 21 , Αλευράς , Τσιότρας 4 , Γουναρόπουλος , Κεφαλάς , Κυριακόπουλος 6 , Παπανικολάου 4

Τι μας άρεσε: Η θέληση και των δύο ομάδων για την νίκη.