15/09/2024
Brazzerzz Beachterzz 11 21 12 25 14 83 -
Λεγάμενοι BC 17 12 13 27 8 77 -

Μετά δυσκολίας ήρθε το πρώτο ροζ για τους Brazzerzz Beachterzz!

Όπερ και εγένετο λοιπόν, καθώς μετά από αγώνα 45 λεπτών με μεγάλα καλάθια, δυνατές μονομαχίες και εναλλαγές στο σκορ, η παρέα του Δημητριάδη κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της, νικώντας στο έξτρα πεντάλεπτο με 83-77.

Οι ‘’πειραιώτες’’ έκαναν σαφές από τις πρώτες στιγμές του αγώνα ότι ναι μεν απέναντι τους είχαν μια ομάδα από το πάνω ράφι, αλλά θα έπρεπε δε να ιδρώσει πάρα πολύ αν ήθελε να καταβάλει την αντίσταση τους. Οι Λεγάμενοι με όπλο την άμυνα τους κράτησαν τους Brazzerzz στους έντεκα πόντους και με τον Σκαμαγκά να ηγείται των προσπαθειών τους με 7 πόντους στο ενεργητικό του, έκλεισαν την περίοδο στο συν έξι με σκορ 11-17! Στην αντίπερα όχθη, οι Brazzerzz τα βρήκαν σκούρα και είχαν τον Γρηγορακάκη ως πρώτο σκόρερ με 4 πόντους.

Το σκηνικό στη συνέχεια της αναμέτρησης άλλαξε άρδην, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στις δύο πλευρές του γηπέδου, πίεσαν στην άμυνα, κατέβασαν τους Λεγάμενους στους έντεκα πόντους, βρήκαν σκορ στα πρόσωπα των Πολυχρονόπουλου-Ζώτου, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με σκορ 32-29. Στον αντίποδα, ο Καρτσωνάκης έστειλε τα πρώτα μνήματα για αυτό το οποίο θα ακολουθούσε με 5 πόντους, ενώ 3 πρόσθεσε ο Παντελής Κατσαρός.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, κάτι που αποτυπώθηκε στο επιμέρους 12-13! Το θέαμα βλέπετε πήγε περίπατο, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και υπερίσχυσαν οι δυνατές μονομαχίες στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο Καρτσωνάκης πρόσθεσε 4 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ 7 είχε ο εξαιρετικός Πολυχρονόπουλος από την πλευρά των Brazzerzz Beachterzz. Το σκορ στο πέρας της περιόδου ήταν το 44-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο είχε το ονοματεπώνυμο του Καρτσωνάκη, καθώς ο μπομπερ των Λεγάμενων με ένα μοναδικό one man show έξω από την γραμμή των 6.75, βοήθησε εν πολλοίς να οδηγηθεί η αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο(69-69). Εκεί, οι Brazzerzz εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα που διαθέτουν σαν ομάδα αλλά και την κούραση του αντιπάλου έφτασαν σε μιά δύσκολη μεν, δίκαι δε νίκη στην πρεμιέρα του Basketaki Cup με σκορ 83-77.

Novibet MVP ο Γρηγορακάκης με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Καρτσωνάκης είχε 36 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Brazzerzz Beachterzz(Δημητριάδης): Πολυχρονόπουλος 21, Ζώτος 23, Πίλτσης 6, Π.Βγενόπουλος 5, Δριβάκος 2, Δημητριάδης 10, Α.Βγενόπουλος, Πιστεύος 2, Γεράκης, Γρηγορακάκης 14, Αγγελης.

Λεγάμενοι(Βρεττάκος): Κατσαρός 9, Στάντζος, Δημουλιάς, Καμαριωτάκης 6, Αγαλόπουλος 4, Βρεττάκος 8, Τσιλίκης 2, Καρτσωνάκης 36, Σκαμαγκάς 12.

Τι μας άρεσε : Η ματσάρα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες αλλά και η δεινότητα του Καρτσωνάκη έξω από τη γραμμή των 6.75.