22/09/2020
Hood BC 26 14 12 10 12 80 -
La Bola De Papel 13 22 14 13 12 77 -

Μετά κόπων και δύο παρατάσεων η Hood τη ματσάρα !

Κυριακή βράδυ στο κλειστό του Περιστερίου για την δεύτερη αγωνιστική του 19ου ομίλου του Basketaki Cup αναμετρήθηκαν οι δύο αήττητες ομάδες της πρεμιέρας με την Hood να επικρατεί των La Bola de Papel μετά από δύο παρατάσεις και 50 αγωνιστικά λεπτά σε μια αναμέτρηση με εξαιρετικό θέαμα κι ανατροπές !

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο πιο έτοιμοι και με τους Μισιακό (7), Σαρρή (6), Χαριτόπουλο (5) & Λαύκα (4) να σέρνουν τον χορό αποσπάστηκαν μετά το πρώτο πεντάλεπτο όταν με σερί 11-0 πήγαν στο +13 που διατήρησαν παρά την προσπάθεια των Κουτρόπουλου & Κούτρα (από 5) ως το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου (26-13).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη συνέχεια και με όπλο την περιφερειακή τους ευστοχία με τρίποντα των Κούτρα (9) και Κουτρόπουλου (7) αλλά και τις βοήθειες των Φλώρου, Μαρινάκη και Σωτηρόπουλου (από 2) πλησίαζαν βήμα βήμα τη Hood που είδε τους Πρωτόγερο (4), Σαρρή & Χαριτόπουλο (από 3) μαζί με τα καλάθια των Λαύκα & Χουρσάλα να κρατούν ωστόσο το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (40-35).

Το συγκρότημα του Πατσάκα κράτησε την πρωτοπορία μετά την ανάπαυλα και πήρε απόσταση οκτώ πόντων (52-44) χάρη στους Λαύκα (4) & Σαρρή(3) ωστόσο οι αντίπαλοι τους με την παρουσία των Κουτρόπουλου (7), Φλώρου (4) και μια βόμβα τριών πότων του Μαρκάκη (3) με ένα γρήγορο 0-5 πλησίασαν σε απόσταση μιας κατοχής στο πέρας της τρίτης περιόδου (52-49).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πλέον ένα κανονικό ντέρμπυ πόντο πόντο , κατοχή προς κατοχή. Οι παίκτες του Αναγνώστου έσφιξαν την άμυνα τους και έφτασαν στο +4 (55-59) με το δίδυμο Κουτρόπουλου (7) , Κούτρα (6) να τους καθοδηγεί ενώ η επιθετική αφύπνιση του Μισιακού (6)με δύο ρουκέτες από τα 6.75 και τα επιθετικά ριμπάουντ του Λαύκα (3) τους έφεραν μπροστά με 62-59 στο τελευταίο δίλεπτο. Ο  Κούτρας ισοφάρισε με γκολ φάουλ με τις ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη στο υπόλοιπο 1’.35” για να οδηγηθούμε με αυτόν τον τρόπο στη λύση της παράτασης.

Η μονομαχία των πιστολέρο συνεχίστηκε με τους Μισιακό (7) και Σαρρή (3) από τη μία απέναντι στους Κουτρόπουλο (7) & Κούτρα (5) από την άλλη με τον τελευταίο να δίνει προβάδισμα με 72-74 με δύο βολές στα 24”  , ωστόσο ο Μισιακός ισοφάρισε στα 13” έτσι ώστε ούτε τα 45 λεπτά να μην φτάσουν για να αναδείξουν νικητή ! Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο η κούραση των παικτών ήταν εμφανής ενώ οι La Bola de Papel στερήθηκαν τις υπηρεσίες του Κούτρα. Ο Σάρρης με μια ακόμα τρίποντη ριπή  κι οι βολές του Πρωτόγερου έδωσαν αέρα 5 πόντων  (79-74) στο τελευταίο λεπτό, ο Κουτρόπουλος πυροβόλησε από μακριά στα 16”, κι ο Μισιακός με μία βολή έγραψε το τελικό 80-77 κρατώντας την ομάδα του αήττητη με πολύ κόπο !

Τα ομαδικά στατιστικά αποτυπώνουν μερικώς την εικόνα των ομάδων στο παρκέ. Οι νικητές δεν υπερείχαν σε ποσοστά ευστοχίας (28-33 % εντός πεδιάς, 46-70% βολές), με τις ομάδες να μοιράζονται το ίδιο ποσοστό από την περίμετρο (από 27%).Κυριάρχησαν όμως στους αιθέρες ( 76-42 ριμπάουντ) ενώ σχετική ισορροπία είχαμε στις ασιστ (12-13) με τους αντιπάλους τους να έχουν σημαντικά περισσότερα κλαψίματα (3-9) και λιγότερα λάθη (13-9).

Mvp τους αλλά και του αγώνα ο “συλλέκτης σκουπιδιών” (με επίδοση που άγγιξε το τοπ 3 ever tτης διοργάνωσης) Τόλης Λαύκας με επικό double double (15π, 34ρ, & 4 λάθη), ενώ καλύτερος για τους φιλοξενούμενους  ο αλάνθαστος Λάμπρος Κούτρας (25π,5/10τρ,8ρ, 1ασ & 1κλ) .

Hood (Πατσάκας): Σολδάτος, Χαριτόπουλος 11(2), Πρωτόγερος 8, Σαρρής 17(5), Λαύκας 15, Μισιακός 22 (12ρ, 1κοψ),Μπέσιος 4, Milicevic 1, Χουρσαλάς 2

La Bola de Papel (Αναγνώστου): Κουτρόπουλος 36(5),Μαστορέλης, Καραστάθης, Σίνης, Μαρινάκης 4 (1κοψ),Φλώρος 7,Κούτρας 25(5),Μαρκάκης 3 (1),Σωτηρόπουλος 2 (5κλ)

Τι μας άρεσε :  Τα πάντα όλα. Η Hood έδειξε ανθεκτικότητα κι εμπειρία, από την άλλη οι La Bola έδειξαν ικανοί να πρωταγωνιστήσουν μέσα στη σεζόν παίζοντας στα ίσα με αντίπαλο από τη Master League. Κι οι δύο ομάδες άξιες συγχαρητηρίων, δικαιούνταν εξίσου τη νίκη !