26/02/2023
The Roots 11 8 17 7 - 43 -
Melisses BC 9 15 4 18 - 46 -

Μετά κόπων και βασάνων οι Melisses!

Το βράδυ της Κυριακής 26 Φεβρουαρίου, οι Roots έδειχναν έτοιμοι να πανηγυρίσουν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα, αλλά οι Μέλισσες κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, να πανηγυρίσουν μία πολύ σημαντική νίκη με 43 – 46 και να κρατήσουν την θέση τους στην προνομιούχο οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Με φόρα από τη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής , μπήκαν οι Roots στο παιχνίδι και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζαμπάρα με 8 πόντους και τρίποντο του Φιλιππή, προηγήθηκαν με 11 – 1. Μετά το πεντάλεπτο, οι Μέλισσες ανέβασαν την απόδοσή τους και με μπροστάρη τον Γαρυφαλλάκη με 6 πόντους και δίποντο του Δούκα, μείωσαν σε 11 – 9.

Οι Roots έκαναν καλό ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρίποντα από Λαγωνικάκο , Σοκολάκη και καλάθι του Αργυράκη, ξέφυγαν με 19 – 12. Στην συνέχεια, οι Μέλισσες κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, έσφιξαν την άμυνα τους χωρίς να δεχτούν ούτε πόντο και με σερί 0 – 12 στην επίθεση από Γαρυφαλλάκη(6),Δούκα(4), Σ.Μπουγιούκο και Α.Μπουγιούκο, προσπέρασαν στο τέλος του ημιχρόνου 19 – 24.

Καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, έκαναν οι Roots, καθώς με γρανιτένια άμυνα αφού δέχτηκαν μόνο 4 πόντους, τον Λαγωνικάκο να κάνει πράγματα και θαύματα με 8 πόντους και υπέροχες δημιουργίες και το δίδυμο Ζαμπάρα(4), Φιλιππη(3) να δίνουν πολύτιμες βοήθειες, πήραν σημαντικό προβάδισμα με 36-28!

Οι Μέλισσες μπήκαν αποφασισμένες στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον Γαρυφαλλάκη να πυροβολεί από παντού με 6 πόντους και τον Α. Μπουγιούκο να ακολουθεί με 3, πήραν την πρωτοπορία με 36 – 38. Οι Roots δεν πτοήθηκαν σ’ αυτό το σημείο του αγώνα και με καλάθια από Λαγωνικάκο-Αργυράκη και μεγάλο τρίποντο του President Βασίλη Σοκολάκη, πέρασαν μπροστά με 43 – 41, δείχνοντας έτοιμοι να κάνουν το δύο στα δύο. Οι Melisses όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με καλάθι του Σ. Μπουγιούκου, drive του Νίκου Δούκα και βολή του Πάτση, έφτασαν σε ένα σπουδαίο δίποντο, με τελικό σκορ 43-46.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θωμάς Γαρυφαλλάκης με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Αργυράκης με 4 πόντους, 21 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Roots είχαν 12/46 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 1/4 βολές , κατέβασαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ , έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Οι Melisses είχαν 12/34 δίποντα, 4/33 τρίποντα, 10/24 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Roots(Λουλουργάς): Αργυράκης 4(21ρ.), Ζαμπάρας 12(7ρ.), Καραγιώργος 2(7ρ.), Λαγωνικάκος 11(9ρ.), Μπακάλης, Σοκολάκης 6(8ρ.), Φιλιππής 8(9 ασίστ).

Melisses(Σ.Μπουγιούκος): Γαρυφαλλάκης 19(9ρ.), Δούκας 10(7ρ.), Α. Μπουγιούκος 6(9ρ.), Σ. Μπουγιούκος 7(12ρ.), Πάτσης 4(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του αγώνα και η αγωνία που μας κράτησαν οι δυο ομάδες μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο .