07/01/2023
Clowns 11 15 21 14 - 61 -
Τεμπελχανάδες 14 13 17 9 - 53 -

Μετά κόπων και βασάνων οι Clowns!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν για το 2023 οι Clowns, καθώς για την 13η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League λύγισαν δύσκολα τους Τεμπελχανάδες με 61-53 στο κλειστό του Περιστερίου και με το τέταρτο συνεχόμενο ροζ φύλλο, παραμένουν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Τεμπελχανάδες στο ματς, καθώς με 4 πόντους του Σαμωνά, 4 του Δημαρά και άλλους τόσους του Μακαρίτη, προηγήθηκαν με 11-14. Ο Μπουρνάζος με δύο τρίποντα και ο Σαρίκας με ένα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 νέους πόντους του Μακαρίτη και 4 του Σαμωνά, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 26-27. Τους Clowns κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Βασιλάκος (5π), Κιούσης (4π) και Πατρός (4π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα σημεία και με 7 πόντους του Σαρίκα, δύο τρίποντα του Μπουρνάζου, 4 πόντους του Πατρού και 4 του Βασιλάκου, βρέθηκαν δύο φορές στο +7, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 47-44! Ο Μακαρίτης με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Τεμπελχανάδων στο τρίτο δεκάλεπτο, 5 είχε ο Δημαράς και 3 ο Γκούμας. Σκορ τρίτης περιόδου 47-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Clowns άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Σουμαλά, Σαρίκα και Πατρό, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 61-53. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε για την ανατροπή οι ροζούληδες, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Καραγεώργου, Μακαρίτη και Καλαιτζάκη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/16 βολές, 14/45 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/18 βολές, 16/42 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Clowns ο Πατρός με 16 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 7/16 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Τεμπελχανάδων ο Μακαρίτης με 20 πόντους, έχοντας 6/11 βολές, 4/10 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Clowns (Σουσάνης): Βασιλάκος 9, Κιούσης 4, Μπουρνάζος 13 (4), Πατρός 16, Σαρίκας 15 (3), Σουμαλάς 4, Σουσάνης

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Γκούμας 3, Δημαράς 11 (1), Ανδρικόπουλος, Καλαϊτζάκης 8, Καραγεώργος 3 (1), Μακαρίτης 20 (2), Σαμωνάς 8

Τι μας άρεσε: Τόσο η εξαιρετική εικόνα που παρουσίασαν οι Τεμπελχανάδες, όσο και η διαχείριση του αγώνα από τους Clowns!