01/12/2021
Hood BC 16 21 14 30 - 81 -
Hall of Fame 10 12 11 18 - 51 -

Μετέτρεψε το ντέρμπι σε… περίπατο η Hood!

Τι κι αν περιμέναμε ντέρμπι, η Hood, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ κέρδισε με 81-51 την ανέτοιμη Hall Of Fame, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ. Η Hood ήταν πιο αποφασιστική και με μπροστάρη τον Γιάννη Σαρρή που σημείωσε 2 τρίποντα προηγήθηκε με 16-10 με το τέλος της περιόδου. Για την Hall Of Fame, 4 πόντους σημείωσε ο Βαγγέλης Κατσιάπη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Hood κυριάρχησε. Παίζοντας τρομερό μπάσκετ στην επίθεση αλλά και καλή άμυνα, έτρεξε ένα επιμέρους 21-12 και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 37-22. Σαρρής από την μία με 9 πόντους και Εμμανουήλ από την άλλη με 4 πόντους, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης όπως ήταν λογικό έπεσε. Και ήταν λογικό γιατί δεν μπορούσε να συνεχιστεί το ματς σε τόσο γρήγορο τέμπο. Η ομάδα του Πατσάκα, με τον Λαύκα να κάνει τα πάντα σε άμυνα και επίθεση, διατήρησε την διαφορά που είχε και την αύξησε στους 18, 51-33. Για την ομάδα του Χόντου, 3 πόντους έβαλε ο Εμμανουήλ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά σε τόσο υψηλά επίπεδα, οι άμυνες χαλάρωσαν. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 30-18 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ της Hood, που πήρε τελικά μία σημαντική νίκη με 81-51 κόντρα στην Hall Of Fame. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 9 πόντους σε αυτό το διάστημα σημείωσε ο Χρήστος Κριθαρούλας.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Τόλης Λαύκας με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Χόντος με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 33/69 εντός πεδιάς, 12/27 τρίποντα και 3/8 βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, η Hall Of Fame είχε 20/69 εντός πεδιάς, 8/31 τρίποντα και 3/5 βολές. Πήρε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα, έκανε 13 λάθη και 2 τάπες.

Hood (Πατσάκας): Σολδάτος 2, Γιάτσε 12, Πρωτόγερος 15, Σαρρής 21, Λαύκας 23, Στεφόπουλος 5, Ποστόλλι 3.

Hall Of Fame (Χόντος): Κατσιάπης 10, Αγγελόπουλος 2, Χόντος 9, Εμμανουήλ 12, Κοντογιάννης, Κριθαρούλας 15, Μαυρίδης 3.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση της Hood, που όταν βρίσκει ρυθμό είναι απολαυστική!