25/11/2021
Bar Χελώνα - - - - - 54 -
Μπεκρίμ Team - - - - - 59 -

Μεθυσμένο ροζ για την Μπεκριμ ΤΕΑΜ

Το βράδυ της Πέμπτης στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα στον Καστελόκαμπο, η BarΧελώνα αντιμετώπισε την Μπεκρίμ Team στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της D. League. 54-59 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν την φορμαρισμένη BX έχοντας ως μπροστάρη τον για ακόμα μία φορά αξιόπιστο, Βασίλη Τσερκέζη!

Πολύ δυνατά άρχισαν οι «χελώνες» στο 1ο δεκάλεπτο. Με όπλο την δύναμη και την ταχύτητα, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μια διαφορά 6 πόντων. 14-8 ήταν το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου. 5 πόντους είχε ο Φράγκος για τους «μπεκρήδες», ενώ 4 καλάθια έβαλε ο καταπληκτικός mid range shooter Χρυσοβέργης για την ΒΧ.

Στην αντεπίθεση πέρασε η ΜΤ στην 2η περίοδο του ντέρμπι. Με σιδερένια άμυνα και ορθές επιθέσεις μετέτρεψε το -6 σε -1. Μπροστάρης για ακόμη μια φορά ο Τσερκέζης με 5 πόντους. Με 2 καλάθια ακολούθησε ο Γεωργίου αλλά και ο Παϊρής. Σε χαμηλές πτήσεις πέταξε η ΒΒΧ που αρκέστηκε στους 4 πόντους του Σπανού. 10-15 ήταν το επιμέρους σκορ.

Πολύ καλό επιθετικά ήταν το 3ο δεκάλεπτο, κάτι που το μαρτυράει και το 16-14! Η BarΧελωνα ξύπνησε και έγινε ξανά ο ηνίοχος του αγώνα. Αυτό βέβαια οφείλεται στον Χρυσοβέργη που σταμάτησε στους 11 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, 5 πόντους ακόμα έβαλε ο Τσερκέζης που ήταν ασταμάτητος και 1 τρίποντο πέτυχε ο Γεωργίου.

Με την διαφορά στους 3 πόντους υπέρ των «χελωνών» όλα θα κρίνονταν στην 4η και τελευταία περίοδο. Μπορεί η BarXελώνα να ήταν μπροστά σε όλο τον αγώνα, αλλά η Μπεκρίμ Team με οδηγό τον Mr. Goal-Foul, Βασίλη Τσερκέζη κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να κερδίσει με σκορ 54-59 την ΒΧ. Για τους ηττημένους 2 καλάθια είχε ο Χρυσοβέργης που έφτασε συνολικά τους 25 πόντους, ενώ από 3 πόντους είχαν Σταθόπουλος και Σπανός. 12 πόντους έβαλε ο Τσερκέζης. 12-22 ήταν το σκορ της περιόδου.

Mvp του αγώνα ήταν ο Βασίλης Τσερκέζης με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ (4-4), 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 28:55 λεπτά συμμετοχής. Για τις «χελώνες» ξεχώρισε ο Χρυσοβέργης με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ (3-5), 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 36:11 λεπτά.

Σαν σύνολο, η BarΧελώνα είχε 22/49 δίποντα (44,9%), 1/18 τρίποντα (5,6%), 7/15 βολές (46,7%), 47 ριμπάουντ (13-34), 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 15 λάθη. Η Μπεκρίμ Team μέτρησε 21/53 δίποντα (39,6%), 4/20 τρίποντα (20%), 5/14 βολές (35,7%), 42 ριμπάουντ (13-29), 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη.

BarΧελώνα(Παπαδόπουλος): Χρυσοβέργης 25 (8 ριμπ), Παπαδόπουλος 4, Κασιμάτης (8 ριμπ), Σινογιώργος 6 (15 ριμπ), Τσίρος 3, Σπανός 9 (9 ριμπ), Σταθόπουλος 7.

Mπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Προδρομίδης, Κοντογεωργάς (10 ριμπ, 6 ασίστ), Τσερκέζης 22 (8 ριμπ), Γεωργίου 9, Γιαννάτος 7, Φράγκος 11 (9 ριμπ), Κοτσίρης 2, Κυριακόπουλος, Παϊρής 8.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Θοδωρής Φράγκος που ήταν αξιόπιστος και επιθετικά (11 πόντοι) και αμυντικά (9 ριμπάουντ), δίνοντας αρκετές βοήθειες στον Τσερκέζη!

Τι μας άρεσε: Η χημεία των παιχτών της Μπεκρίμ Team!