10/02/2024
Drunk Kings 15 11 14 20 - 60 -
Peristeri Wardogs 7 12 24 16 - 59 -

Μεθιστική νίκη για τους Drunk Kings

Οι Drunk Kings, παρότι κατέβηκαν με μόλις πέντε παίκτες, ήθελαν τη νίκη στη μάχη που δίνουν για την άνοδο. Από την άλλη, οι αδιάφοροι βαθμολογικά Peristeri Wardogs, παρατάχθηκαν με αρκετά νέα πρόσωπα με στόχο την επόμενη αγωνιστική σεζόν πλέον. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά επιθετικά και με καλάθι του Καμπράνη προηγήθηκαν 11-2. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 15-7.

Οι φιλοξενούμενοι στη δεύτερη περίοδο ισορρόπησαν το παιχνίδι και με τον Κοσμόπουλο, να παίρνει μπρος επιθετικά, πλησίασαν στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα. Το ημίχρονο έκλεισε με 26-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Peristeri Wardogs, με τον Καρακατσάνη να έρχεται από τον πάγκο και να σκοράρει έντεκα πόντους, πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 40-43.

Στην τελευταία περίοδο ο Κοσμόπουλος με επτά συνεχόμενους πόντους έδωσε διψήφιο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (41-53). Όμως, οι Drunk Kings δεν παράτησαν το ματς και με πρωταγωνιστή τον Μαρούδα, με σερί 13-0, πέρασαν μπροστά στο σκορ (54-53). Το ματς ήταν θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με τους Peristeri Wardogs να αστοχούν στο τελευταίο σουτ και τους Drunk Kings να παίρνουν τελικά τη νίκη με 60-59.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μαρούδας με 21 πόντους, 19 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κοσμάς Κοσμόπουλος με 36 πόντους, 9 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 22/53 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 10/18 βολές, 52 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/42 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 4/6 βολές, 36 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 14 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 15 λάθη.

Drunk Kings (Μαρούδας): Σιαμέτης 3, Μαρούδας 21, Κάζης 28, Αλεβίζος 4, Καμπράνης 4.

Peristeri Wardogs (Σοφός): Νικολαρόπουλος 3, Καρακατσάνης 11, Καρλής, Σοφός, Παπαδιώτης 4, Τσίγρας 5, Μυτιληναίος, Συνιόρογλου, Κοσμόπουλος 36.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση των Μαρούδα, Κάζη για τους Drunk Kings.