06/06/2023
Beerokoillers 23 10 18 17 - 68 -
Titans 15 22 13 13 - 63 -

"Μεθυστικοί" Beerokoillers!

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν γρήγορο και συναρπαστικό, οι Beerokoillers... "μέθυσαν" τους Titans και επιβλήθηκαν με το τελικό 68-63 στον Κολωνό, το βραδάκι της Τρίτης.

Ήταν μάχη... κοντών! Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τα γκαρντ των Beerokoillers, Ράνιο και Αλεξόπουλο, να μην έχουν αντίπαλο, να... ορμάνε προς το αντίπαλο καλάθι χωρίς δισταγμό και να το φορτώνουν με πόντους. Ο Μαγγουρίδης με τον Μούρτο απασχόλησαν αρκετά από πλευράς Titans, με το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει πίσω όμως με σκορ 23-15.

"Άλλο" μπάσκετ από Titans στη δεύτερη περίοδο! Ο Μπάκας ανέβηκε και μαζί του... πήρε και τον εξαιρετικό Αντωνουσάκη, ο οποίος από το ποστ δημιουργούσε προβλήματα στους γηπεδούχους. Ο Κοσμαδάκης έβαλε ένα κρίσιμο τρίποντο για το μομέντουμ του αγώνα από την κορυφή, με το ημίχρονο να κλείνει στο 33-37 για Titans.

Ο Ράνιος ήθελε να βάλει ξανά τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού, πήρε ξανά το... όπλο του και έφερε την ομάδα του μπροστά (46-45), λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο εν τέλει έληξε στο 51-50 για τους "Koillers", με το παιχνίδι να έχει ανεβάσει ένταση και... ενδιαφέρον!

Με το παιχνίδι ενίοτε να γίνεται λίγο... σκληρά μπασκετικό, το ενδιαφέρον εκτοξεύτηκε προς το τέλος του παιχνιδιού, με την παρέα του Μανδηλαρά να κερδίζει εν τέλει με το τελικό 68-63, σε μια αναμέτρηση που όποιος εκ των δύο και αν έπαιρνε τη νίκη, θα έμοιαζε δίκαιο!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος ο Ράνιος με 30 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από Titans καλός ήταν ο Ηλίας Μαγγουρίδης με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 23/54 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 7/13 βολές, 51 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/52 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 10/16 βολές, 44 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 16 λάθη.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Αλεξόπουλος 23, Κατσίκης, Κοσμαδάκης 6, Λιάγκος 2, Μανδηλαράς, Παναγιωτάκης 7, Ράνιος 30.

Titans (Ηλιαδάκης): Αντωνουσάκης 6, Βενιανάκης 14, Ηλιαδάκης Β, Ηλιαδάκης Γ. 2, Μαγγουρίδης 21, Μούρτος 10, Μπάκας 10.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο παιχνίδι!