07/02/2022
Φιορετσίνα 13 8 11 19 - 51 -
Kill Beer 8 14 17 5 - 34 -

«Μέθυσε» με… μπύρα η Φιορετσίνα!

Την έκτη της νίκη στο πρωτάθλημα και τον πέμπτο όμιλο της Development 2 League πήρε η Φιορετσίνα που επικράτησε της Kill Beer με 51-34 στο κλειστό του Basketaki Arena.

Αρκετά νευρικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες που ήταν ιδιαίτερα άστοχες. Το παιχνίδι είχε μεταφερθεί στην ρακέτα, με τους ψηλούς των ομάδων να έχουν τον πρώτο ρόλο στην επίθεση. Η Φιορετσίνα προηγήθηκε με 13-8 με τον Ιάσωνα Εφραιμίδη να σημειώνει 8 πόντους. Στον αντίποδα, για την Kill Beer 6 πόντους έβαλε ο Φώτης Αποστολόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ χαμηλό 8-4 που ήταν το σκορ της περιόδου. Η Φιορετσίνα, χωρίς να εντυπωσιάζει συνέχισε να έχει τον έλεγχο και προηγήθηκε στο 20′ με 21-12 έχοντας σαφέστατο προβάδισμα στο παιχνίδι με βάση την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.