39
BBC 5 9 13 12 - 39 -
Φιορετσίνα 10 19 25 13 - 57 -

“Μεθυστική” Φιορετσίνα κοιτάει όλο και ψηλότερα!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena η Φιορετσίνα επικράτησε της BBC με το εμφατικό 39-57 φτάνοντας τις 4 νίκες στον 5ο όμιλο της Development 2 League. Ο ορισμός της επιθετικής πολυφωνίας για την ομάδα του Ιάσωνα Εφραιμίδη που βρήκε σκορ από 11 διαφορετικούς παίκτες. Αδίκησε τον εαυτό της η BBC που ήταν αρκετά άστοχη και μοιραία γνώρισε την 2η φετινή ήττα.

Χαμηλή παραγωγικότητα εκατέρωθεν στο ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνολικά 15 πόντους και την Φιορετσίνα να παρουσιάζεται ελαφρώς ανώτερη. Ιάσωνας Εφραιμίδης (5π. με ένα τρίπ.) Νίκος Μαλακός (2π.) και Δημήτρης Αθανασόπουλος τράβηξαν τον κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων. Για τη BBC αξιόπιστες λύσεις στο επιθετικό κομμάτι προσέφερε μόνο ο Χρήστος Τσαπόγας (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου : 5-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Φιορετσίνα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, τιμωρώντας την άμυνα ζώνης των γηπεδούχων με τρία τρίποντα από τους Κώστα Ξυλογιαννόπουλο (2) και Δημήτρη Αθανασόπουλο (1). Γιώργος Μακρίδης, Γιώργος Χιονάς και Νίκος Μαλακός σκόραραν κι εκείνοι διατηρώντας το διψήφιο προβάδισμα των μετέπειτα νικητών. Η BBC, παρά την προσπάθεια των Παναγιώτη Δάλλα (4π.) και Κώστα Παππά (3π.) πήγε στα αποδυτήρια ούσα στο -15. Σκορ ημιχρόνου, 14-29.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα παρέμειναν ως είχαν. Η πολύφωνη επίθεση της Φιορετσίνα συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στους γηπεδούχους. Ο Γιώργος Μακρίδης προσέθεσε ακόμη 4 πόντους στη συλλογή του, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκε και ο Πολυχρόνης Μερτίκας με 6 πόντους. Για λογαριασμό της BBC ο Χρήστος Στέφος πραγματοποίησε καλό τρίτο δεκάλεπτο με 7 πόντους, ενώ 4 σκόραρε ο Χρήστος Τσαπόγας. Σκορ 3ου δεκαλέπτου : 27-44.

Διαδικαστικού χαρακτήρα αποδείχθηκε το τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης. Η Φιορετσίνα διατηρώντας το προβάδισμα κοντά στους 20 πόντους δεν ανησύχησε, δίνοντας χρόνο σε όλους τους παίκτες. Η BBC δεν κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά, έχασε αρκετά ‘’εύκολα’’ καλάθια και επικεντρώνεται πλέον στο επόμενο παιχνίδι.

Η BBC είχε 13/53 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψε 43 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 2 μπλοκ.  Η Φιορετσίνα είχε 11/39 δίποντα, 8/21 τρίποντα και 11/27 βολές. Μάζεψε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Ιάσωνας Εφραιμίδης με 8 πόντους, έχοντας ¼ δίποντα, ½ τρίποντα 3/6 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Από του ηττημένους ξεχώρισε φυσικά Χρήστος Τσαπόγας με 15 πόντους και double-double, έχοντας 6/16 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

BBC (Κρόκος) : Παππάς 7 (4 ριμπ., 2 τρίπ.), Στέφος 9, Κρόκος, Χρήστου 2 (7 ριμπ.), Πέτσας 2 (8 ριμπ.), Κολοβός, Δάλλας 4 (5 ριμπ.), Τσαπόγας 15 (15 ριμπ., 3 ασί.).

Φιορετσίνα (Εφραιμίδης) : Ξυλογιαννόπουλος 6 (2 τρίπ.), Μακρίδης 6 (5 ριμπ.), Μερτίκας 6 (7 ριμπ., 1 τρίπ.), Χιονάς 3 (4 ριμπ., 2 κλεψ.), Μπαλαφούτης 6 (1 τρίπ.), Αθανασόπουλος 9 (3 τρίπ.), Εφραιμίδης 8 (11 ριμπ., 1 τρίπ.), Στασινόπουλος 4 (4 ριμπ.), Παπαγιάννης 3 (3 ασί.), Μαλακός 4 (8 ριμπ.), Γκιβίσης 2 (8 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Ο φρενήρης ρυθμός του αγώνα και η επιθετική πολυφωνία της Φιορετσίνα.