14/10/2023
Boom Shakalaka 10 16 8 24 6 64 -
Friends 16 12 14 16 11 69 -

Με την ψυχή στο στόμα οι Friends!

Τάσεις αυτοκτονίας είχαν χθες το βράδυ οι Friends στο Athens Sports Hall, καθώς λύγισαν τελικά στην παράταση την μαχητική Boom Shakalaka με 64-69 και πήραν την τρίτη συνεχόμενη νίκη στον πρώτο όμιλο της D2-League!

Οι Friends ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά στο ματς και με 6 πόντους του Χρυσοσπάθη και 4 του Σακελλαρίδη προηγήθηκαν με 2-10 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 10-16! Ο Φλόκας με δύο τρίποντα ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Μαρκουλής και Κοττέας.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες αντάλλαξαν ρόλους και έτσι η Boom Shakalaka με δύο νέα τρίποντα του Φλόκα και 4 πόντους του Μπούρμπουλα, προσπέρασε με 26-24, 1:30 για την ανάπαυλα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 26-28, με τον Σακελλαρίδη να πετυχαίνει τους 8 από τους 12 πόντους της ομάδας του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ποντίκη πάτησε γκάζι και με πρωταγωνιστές τους Κούκιο - Χρυσοσπάθη, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 30-42, 2:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 8, 34-42, με τους Μαρκουλή και Αλιμπέρτη να έχουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 34-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Friends έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, όταν με 7 πόντους του Λιάπη, 5 του Σακελλαρίδη και τρίποντο του Γεωργιάδη, βρέθηκαν στο +15, 38-53, 6:00 για την λήξη. Η Boom Shakalaka, όμως, δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με 10 πόντους του Κοττέα και δύο τεράστια τρίποντα του Αλιμπέρτη, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία και το ντέρμπι οδηγήθηκε στην παράταση, 58-58!

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι κυανέρυθροι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με μεγάλα σουτ των Χρυσοσπάθη, Λιάπη και Σακελλαρίδη, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 64-69. Για την Boom Shakalaka στην παράταση βρήκαν στόχο οι Μαρκουλής, Κοττέας και Αλιμπέρτης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/14 βολές, 17/53 δίποντα και 6/34 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 10/17 βολές, 25/68 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 72 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Πολυτιμότερος της Boom Shakalaka ο Κοττέας με 16 πόντους (double-double), έχοντας 6/6 βολές, 5/8 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Friends ο Σακελλαρίδης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές και 8/16 δίποντα. Πήρε 26 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Boom Shakalaka (Μπούρμπουλας): Αλεφαντινός, Αλιμπέρτης 14 (2), Κοττέας 16, Λάσκος, Σαραντόπουλος, Μαρκουλής 12, Μπούρμπουλας 10, Φλόκας 12 (4), Χατζηθεοδώρου

Friends (Ποντίκης): Γεωργιάδης 7 (1), Διαμαντής - Μπαλάσκας Δ. 3, Διαμαντής - Μπαλάσκας Α., Κούκιος 8, Λιάπης 14 (2), Σακελλαρίδης 21, Χρυσοσπάθης 16

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό come back της Boom Shakalaka!