01/06/2024
Intercity BC 7 8 17 11 - 43 -
Chicago Trolls 13 19 10 10 - 52 -

Με το ξεκίνημα οδηγό οι Trolls!

Ο Χρήστος ο Πρίφτης πέραν της καλής απόδοσής του σε πόντους και ριμπάουντ φάνηκε να έχει ταλέντο και στη δημιουργία, με τους Trolls να το θέλουν αυτό και να κάνουν φανταστικό ξεκίνημα. Ο Σταυρόπουλος που σκόραρε με ένα καλάθι στη λήξη αλλά και ο σχεδόν πάντα ανίκητος Νικολάου έκαναν ό,τι μπορούσαν, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 7-13 για τους "μαύρους". Ο Νικολάου σκόραρε και με τρίποντο, ο Μπαλαφούτης... ζήλεψε και έβαλε και αυτός άλλο ένα, με τους Trolls να απαντούν με πολλά... ίδια καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο, πληγώνοντας τους αντιπάλους, με το σκορ ημιχρόνου να κλείνει στο 15-32.

Ο Μπόζας ανέβηκε για να μειώσει το σκορ, ο Νικολάου συνέχισε να σκοράρει και να κατεβάζει το ριμπάουντ με τη διαφορά να πέφτει και την παρέα των γηπεδούχων να δείχνει ότι θέλει να μειώσει όσο παραπάνω γινόταν, για ένα τελευταίο... γκάζι ανατροπής στην τελευταία περίοδο. Το δεκάλεπτο έκλεισε μεν στο 32-42, οι Trollsομως ήταν σοβαροί, ο Καραουλάνης οργάνωνε άψογα και η νίκη ήρθε με τελικό σκορ 43-52!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Καραουλάνης με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώργος Νικολαου με 21 πόντους, 16 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο, ένα λάθος.