19/10/2024
Tebelwolves 11 18 16 20 - 65 -
Λύκοι 3 11 16 26 - 56 -

Με το δεξί στο πρωτάθλημα οι Tebelwolves!

Πολύ κλειστό ματς στο ξεκίνημα σε χαμηλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα. Ο Κορδαλής ήταν ο μόνος παίκτης που ξεκίνησε ζεστός στο ματς και έκανε τη διαφορά για τους Tebelwolves. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 11-3.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με καλάθι του Κορδαλή προηγήθηκαν 17-5. Οι Λύκοι απάντησαν με σερί 7-0 και πρωταγωνιστή τον Σάββα, μειώνοντας σε 17-12. Οι Tebelwolves έκλεισαν με φόρα το ημίχρονο και με σερί 8-0 προηγήθηκαν 29-14

Στην επανάληψη οι Tebelwolves συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και με τον καυτό Κορδαλή, η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους(41-19). Σκορ δεκαλέπτου,  45-30.

Οι Λύκοι μπήκαν δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 7-0, μείωσαν τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα (45-37). Οι Tebelwolves όμως είχαν την ψυχραιμία και την εμπειρία να κρατήσουν το προβάδισμα τους και να ξεκινήσουν με νίκη στο πρωτάθλημα.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτριος Μασοκώστας με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άρης Σάββας με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Tebelwolves (Καρπούζος): Πουλάκης 4, Καρπούζος 1, Τζερεμές 2, Κυριακίδης 4, Μασοκώστας 10, Κουτρούλης 10, Ζάτας 4, Κορδαλής 27, Γεράνιος 3.

Λύκοι (Σάββας): Σουλτάτος 11, Πάνιας 4, Σάββας 11, Κουρούβανης, Κούβελας 7, Χαροκόπος 7, Δρόσος 4, Καλογιαννίδης 5, Καρακώστας 2, Πατσίκας, Ιατρού 6, Ζούρος.

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση του Ανδρέα Κορδαλή.