25/01/2024
New York Fix 11 10 15 22 - 58 -
Harlems 14 13 16 22 - 65 -

Μέτρησε η εμπειρία των Harlems!

Σε ένα παιχνίδι που πήγε σε... physical mode, οι Harlems έκαναν δυνατό μπάσιμο τετράδας και επιβλήθηκαν των New York Fix στο ΓΣΠ, με τελικό σκορ 58-65.

Οι Harlems βασίστηκαν στην... εμπειρία τους και ο Σιάμος ανέλαβε να οδηγήσει εκ του ασφαλούς τους φιλοξενούμενους στο προβάδισμα με 11-14 για πρώτη περίοδο, με τον Κουτουζή από την άλλη να υποδέχεται με ευχαρίστηση τα έτοιμα καλάθια των συμπαικτών του και μαζί με ένα τρομερό buzzer τρίποντο του Αγρέβη, να μειώνουν στους 3. Το παιχνίδι είχε επαφή, οι μάχες κάτω από τα καλάθια ήταν άλλο... level και ο Μωυσίδης βοήθησε τους Harlems να αντέξουν την πίεση των Fix και να μείνουν μπροστά με σκορ 21-27 για ημίχρονο!

Μεγάλες μάχες και οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις σε κάθε τρικ του Coach Στεφανόπουλου, με τον Κοψιδά να παίζει βάσει της ποιότητάς του και να κρατά το προβάδισμα με 36-43 για τρίτο δεκάλεπτο, μαζί με τη βοήθεια του άλλου... πύργου, του Σταυρόπουλου! Ο Κουτούζος βοήθησε στο να μαζευτεί ξανά το σκορ και πλέον οι Fix ήξεραν ότι έπρεπε να βάλουν ψυχή στο τέταρτο δεκάλεπτο για να το γυρίσουν! Έχασαν όμως τη συγκέντρωσή τους και αν κάτι έχουν σε υπερβολικό οι Harlems αυτό είναι η εμπειρία και η ψυχραιμία, με το τελικό σκορ να είναι το 58-65 για την παρέα του Ρουσιώτη!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Δαμίγος με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, μία ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Ζορμπάς με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, μία ασίστ, 4 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/43 δίποντα, 5/34 τρίποντα, 13/23 βολές, 44 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/42 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 20/29 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 22 λάθη.