13/10/2024
Αρειανοί 12 11 15 9 - 47 -
ThunderCats 3 6 4 10 - 23 -

Με ωραίο μπάσκετ η πρώτη νίκη των Αρειανών.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο παιχνίδι για τους Αρειανούς, καθώς με πολυφωνία στην επίθεση και μπροστάρη τον Α. Μαυρογιαννάκη με 4 πόντους, ξέφυγαν με 12 – 0. Οι Θάντερκατς ξύπνησαν μετά από οκτώ αγωνιστικά λεπτά και με βολή του Ν.Γενάρη και καλάθι του Ανδρεάδη, μείωσαν σε 12 – 3.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τον Γεωργακόπουλο να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες και τον Εμμανουήλ να κουβαλάει την επίθεση με 6 πόντους, για το 23 – 9 των Αρειανών στο πρώτο ημίχρονο. Ν. Γενάρης, Πανταζής και Παπαευαγγέλου τα καλάθια των Thundercats που προβλημάτισαν για ακόμα μια φορά στο επιθετικό κομμάτι.

Δεν άλλαξε κάτι στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Αρειανούς με υπομονή στην επίθεση να ανεβάζουν σταδιακά τη διαφορά. Γεωργακόπουλος με 6 πόντους και Ζαχαράκης με 5 ήταν οι πρωταγωνιστές για το 38 – 13 των γηπεδούχων, ενώ τα μοναδικά καλάθια για τους Κόκκινους πέτυχαν Θεόδωρου και Ανδρεάδης.

Οι Thundercats προσπάθησαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, κέρδισαν το επιμέρους σκορ με 8 πόντους του Ν.Γενάρη και μείωσαν στο τελικό 47 – 23. Ο Γ. Μαυρογιαννάκης με 5 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Αρειανούς που έπαιζαν πλέον στο ρελαντί.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Σπύρος Γεωργακόπουλος με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γενάρης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Αρειανοί(Α. Μαυρογιαννάκης): Γεωργακόπουλος 8(14ρ.), Εμμανουήλ 8, Ζαχαράκης 7, Κιουμουρτζής 4(10ρ.), Λάγιος 5, Α. Μαυρογιαννάκης 6, Γ. Μαυρογιαννάκης 5(13ρ.), Σκουτελάς 4.

Thundercats(Ρετιτάγκος): Ανδρεάδης 6, Γενάρης, Ν. Γενάρης 11(11ρ.), Κοζομπόλης 2, Λεοντίου, Νερούτσος, Πανταζής 2, Παπαευαγγέλου 2, Ρετιτάγκος.

Τι μας άρεσε:Η υπομονή των Αρειανών στην επίθεση και το εξαιρετικό passing game.