42
Drunk Team 7 10 27 15 - 59 -
BBC 15 11 9 7 - 42 -

Μέχρι να ξυπνήσει η Drunk Team!

Αν και για ένα ημίχρονο οι BBC υπνώτισαν την Drunk Team, οι Μπυρόβιοι μεταλλάχτηκαν στο δεύτερο μέρος και έφτασαν εν τέλει εύκολα στη νίκη με 59-42 για την ένατη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της D2-League, νίκη βάλσαμο μετά τον μηδενισμό της περασμένης αγωνιστικής!

Σαφώς καλύτεροι εμφανίστηκαν οι BBC στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Τσαπόγα, 4 του Παππά και 3 του Παυλόπουλου, βρέθηκαν μέχρι και στο +9, 3-12, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 7-15. Οι Ζενελάι, Τάσος Κανιάς και Παπαβασιλείου με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους με 17-26, έπειτα από 5 πόντους του Παππά και 4 του Τσαπόγα. Την Drunk Team κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Παούρη, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Γρηγόρης Κανιάς, Τάσος Κανιάς και Σαρμπάνης.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου οι “Μπυρόβιοι” έστησαν το δικό τους πάρτι και με 8 πόντους του Παούρη, άλλους τόσους του Γρηγορία Κανιά, 6 του Ζενελάι και 5 του Μουλαρογιάννη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, 44-35! Δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του τρίτου δεκαλέπτου οι BBC να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων, με τον Τσαπόγα να σκοράρει ακόμη 4 πόντους και ο Παππάς να ευστοχεί από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 44-35!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος της, η Drunk Team έδειχνε ασταμάτητη στο τελευταίο δεκάλεπτο και με δράστες στην επίθεση τους Μουλαρογιάννη (6π), Ζενελάι (4π) και Γρηγόρη Κανιά (3π) , έφτασε εύκολα στη νίκη με 59-42. Για τους ασπρόμαυρους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κρόκος (4π), Παυλόπουλος και Στέφος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/19 βολές, 16/40 δίποντα 5/20 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές και έκαναν 12 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/16 βολές, 14/41 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Κορυφαίος της Drunk Team ο Ζενελάι με 12 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές και 5/12 δίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των BBC ο Παππάς με 12 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Drunk Team (Κανιάς Γ.): Ζενελάι 12, Παπαβασιλείου 2, Σαρμπάνης 4, Μουλαρογιάννης 12 (1), Κανιάς Τ. 4, Παούρης 12 (1), Κανιάς Γ. 13 (3)

BBC (Κρόκος): Παυλόπουλος 5, Παππάς 12 (2), Στέφος 3, Κρόκος 4, Χρήστου 2, Πέτσας, Κωνσταντίνου, Δάλλας 2, Τσαπόγας 14

Τι μας άρεσε: Το τρίτο δεκάλεπτο “φωτιά” της Drunk Team!