19/11/2022
Anonymous BC 18 18 14 11 - 61 -
Bonobo BC 13 9 11 15 - 48 -

Μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή!

Το τελευταίο συναπάντημα των δύο ομάδων πραγματοποιήθηκε στις 22/5/22 στα ημιτελικά της Development2, στο οποίο οι Anonymous και μετέπειτα πρωταθλητές είχαν επικρατήσει με σκορ 49-59. H παρέα του Φουροδούλα ήθελε μια άτυπη ρεβάνς για ότι συνέβη εκείνο το βράδυ, κάτι που επιβεβαιώθηκε και από τις δηλώσεις των Μπιζίνη και Παπασωτηρίου πριν την έναρξη της Σαββατιάτικης συνάντησης. Οι πρωταθλητές συγκατοικούν αήττητοι με τους επίσης εξαιρετικούς Most Wanted, ενώ οι Bonobo απολαμβάνουν τη μοναξιά της 3η θέσης με ρεκόρ 3-1 . Πάμε να δούμε λοιπόν τα πεπραγμένα αυτής της σπουδαίας αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν από την αρχή να δείξουν τις διαθέσεις στο κλειστό του Αγίου Νικολάου, με το τέλος της πρώτης στροφής της αναμέτρησης να τους βρίσκει σε θέση ισχύος με σκορ 18-13. Οι Τσόλκας(6π) και Κουρτέσης(5π) έκαναν  ότι ήθελαν στο ζωγραφιστό των Bonobo, με τον Μπουτσίκακη(4π) να προσφέρει πολύτιμη βοήθεια έξω από τη γραμμή των 6,75. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Αρμενιάκος(4π) και Φουροδούλας(3π) ήταν οι πρώτοι σκόρερ στη περίοδο αυτή, βοηθώντας την ομάδα τους να μείνει εντός παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ένταση στη άμυνα τους περιορίζοντας τον αντίπαλο στους εννέα πόντους, ενώ με τους Μπουτσικάκη(3π), Κώτσια(3π) και Τσόλκα(3π) να ηγούνται των προσπαθειών τους  έκλεισαν το ημίχρονο στο συν δεκατέσσερα με σκορ 36-22. Ο μοναδικός διασωθέντας των Bonobo ήταν ο Αρμενιάκος, ο οποίος τελείωσε το δεκάλεπτο με 5 πόντους στο ενεργητικό του  .

Ο Μπουτσικάκης και η παρέα του επέστρεψαν στο παρκέ αποφασισμένοι να δώσουν τη χαριστική βολή στους αντιπάλους τους. Με κύριο όπλο την άμυνα ζώνης, αλλά και τον Τσόλκα(9π) να αναλαμβάνει με απόλυτη επιτυχία τον κύριο όγκο των επιθέσεων βρέθηκαν μια στροφή πριν το τέλος της αναμέτρησης σε θέση οδηγού με σκορ 50-33 . Οι Bonobo δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν ουτε σε αυτό το διάστημα το ελκυστικό μπάσκετ με το οποίο μας πρωτό συστήθηκαν κατά τη περσινή περίοδο. Ενδεικτικό της κακής εμφάνισης  είναι ότι  το πρώτο εύστοχο τρίποντο το πέτυχε ο Παπασωτηρίου στο 35’, τη στιγμή που ο αντίπαλος τους αντιμετώπισε με άμυνα ζώνης, ενώ σε 40’ λεπτά αγώνα πήραν μόνο εννέα προσπάθειες ευστοχώντας στις δύο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Bonobo ότι μπορούν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη τέταρτη διαδοχική νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 61-48. Το αξιοσημείωτο αυτής της περιόδου ήταν το τάιμ- άουτ που πήρε ο Αλεφαντινός δεκαέξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Στις δηλώσεις του μετά το παιχνίδι ανέφερε ότι ο λόγος που το έπραξε ήταν επειδή ο αντίπαλος έπαιζε πρές , ενώ τα πάντα είχαν κριθεί. Την επόμενη αγωνιστική οι Anonymous θα αντιμετωπίσουν  τους Brooklyn Bets, ενώ οι Bonobo θα κοντραριστούν με τους Athens Bucks.

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Τσόλκας με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Αλέξανδρος Λεκάντης είχε 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι Anonymous είχαν 16/29 δίποντα, 7/31 τρίποντα , 8/14 βολές, 40 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 12 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 19 λάθη, ενώ οι Bonobo είχαν 17/50 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 8/20 βολές, 40 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 15 λάθη .

Anonymous(Αλεφαντινός): Αλεφαντινός, Καστρινός 2, Κουρτέσης 11, Κώτσιας 4, Μπέλλος 6, Μπουτσικάκης 10, Στεφανάτος 4, Τζουβάρας 2, Τσόλκας 18, Χειλάκης 4, Χριστόπουλος, Φιλαρτζής.

Bonobo(Στασινόπουλος) : Αρμενιάκος 10, Βασιλειάδης 8, Κιτσαντάς 7, Λεκάντης 7, Μπάμπαλης 3, Παπασωτηρίου 5, Σιαμάνης 6, Τσάλκης, Φουραδούλας 2 .

Τι μας άρεσε : Το πόσο πλήρης ομάδα είναι οι Anonymous!