23/06/2023
Puebla BC 17 12 14 15 - 58 -
Batboys 12 18 8 11 - 49 -

Μία ακόμα νίκη για τους Puebla BC!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχίδι κυνηγώντας και οι δύο την νίκη. Οι Puebla BC ξεκίνησαν δυνατά ,με την επίθεση να καταφέρνει να βρεί τα καλάθια που ήθελε και την άμυνα να προσπαθεί για το καλύτερο. Από την άλλη, οι Batboys κατάφεραν να βρουν λύσεις και να σκοράρουν χώρις όμως να μπορέσουν να σταάτησουν την αντίπαλη επίθεση, με την περίοδο να λήγει με σκορ 17-12.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένταση, με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν ταχύτητες και να μπαίνουν δυνάτα στο κυνήγι της νίκης. Οι Puebla με τους Καριοφύλλη και Μανούσο να ηγούνται στην επίθεση και με την άμυνα να κάνει την δουλεία της, συνέχισαν με ένταση να κυνηγούν το παιχνίδι. Οι Batboys με Μπογια και Σπίθα να πετύχουν τα καλάθια στην επίθεση και με την άμυνα σε καλή φόρμα κατάφεραν να πρηγηθούν στην λήξη της περιόδου με το τρίποντο του Δημητρακούδη, με σκορ ημιχρόνου 29-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι συνεχίστηκε με την ίδια ένταση. Οι Puebla βρήκαν ένα καλό σερί στην επίθεση και με τις καλές άμυνες απέναντι στους αντιπάλους κατάφεραν και προηγηθούν και πάλι. Oι Batboys παρόλο τις καλές επιθέσεις και τα καλάθια που πέτυχαν δεν ήταν αρκετά για να κρατήσουν το σκορ υπερ τους, με το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 43-38.

Στην τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να μην κατεβάζουν ταχύτητες, οι Puebla συνέχισαν ένα καλό σερί ώστε να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας και να κλειδώσουν την νίκη. Από την άλλη, οι Batboys προσπάθησαν και πέτυχαν καλάθια στην επίθεση, όμως με την κούραση να τους καταβάλει δεν κατάφεραν να μειώσουν η να γυρίσουν το σκορ υπερ τους. Ετσί η λήξη του αγώνα ήρθε με σκορ 58-49

MVP του αγώνα για τους Puebla ήταν ο Σάββας Μανούσος με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ

Για τους Batboys ξεχώρισε ο Γεώργιος Μπούφος με 8 πόντους και 18 ριμπάουντ

Puebla BC: Καζαντζίδης 4, Καπετάνιος 7, Καριοφύλλης 17, Λαπαρίδης, Μανούσος 15, Μαυρίδης 8, Πάχτας 2, Τσιάκαλης , Τσιμπούρης 5

Batboys: Δημητρακούσης 5, Καλβουρτζής 6, Μπόγιας 11, Μπούφος 8, Σπίθας Γ. 12, Σπίθας Γ. 7, Χατζηνικολάου, Χορόζογλου

Τι μας άρεσε: ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδίου και από τις  δύο ομάδες