11/02/2024
Basketόσαυροι 18 25 28 16 - 87 -
Magoofyδες 16 15 18 10 - 59 -

Μία ακόμα νίκη για τους Basketόσαυρους!

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε... αναγνωριστικό ρόλο για τις δύο ομάδες. Παρά το γεγονός ότι υπήρχαν αρκετά κλεψίματα από τους Magoofydes, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με αρκετά κλειστό τρόπο παιξίματος, χωρίς να κυνηγούν πολλά τρίποντα. Η δραστηριότητα και των δύο κινήθηκε περισσότερο στις ρακέτες των αντιπάλων τους. Οι Basketόσαυροι είχαν καλή χημεία και κατάφεραν να "αποκρυπτογραφήσουν" την άμυνα των Magoofyδων, οι οποίοι μάτσαραν επαρκώς την ενέργεια των αντιπάλων τους, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την διαφορά υπέρ αυτών (18-16)

Η έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, σηματοδότησε το πρώτο ξέσπασμα των Basketόσαυρων. Με ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 στα πρώτα 1:32, ώθησαν τους αντιπάλους τους να καλέσουν εσπευσμένα time out. Το προαναφερθέν σερί αποδείχθηκε αρκετό για να δώσει έξτρα κίνητρο στους Basketόσαυρους, οι οποίοι κατάφεραν να κρατήσουν τους αντιπάλους τους στο 0 ενεργητικό για τα πρώτα 3:02 της δεύτερης περιόδου. Το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα (μέσα δεύτερης περιόδου), ο ρυθμός έπεσε, αφού οι Basketόσαυροι είχαν αποκτήσει πια μια διαφορά που άγγιζε το διψήφιο. Όταν ο ρυθμός ανέβηκε, δεν ευνόησε άμεσα κάποια ομάδα όσον αφορά το σκορ, αλλά οι Basketόσαυροι είχαν το momentum (25-15)

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Basketόσαυροι έχοντας την διαφορά και, συνεπώς το momentum στα χέρια τους, αποφάσισαν να επενδύσουν πολύ περισσότερο στο τρίποντο παιχνίδι τους. Κάποια σουτ που πάρθηκαν ελεύθερα δεν μπήκαν, αλλά η άμυνά τούς έδωσε την δυνατότητα να διευρύνουν την ήδη υπάρχουσα υπέρ τους διαφορά στους 19 πόντους (56-37), κάτι που ώθησε τους Magoofydes σε ένα ακόμα timeout. Το τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε ως εξής, με τους Basketόσαυρους να "πυροβολούν" από την γραμμή των 6.75 (άλλοτε επιτυχώς και άλλοτε όχι) και τους Magoofydes να ψάχνει κατά κόρον συνεργασίες μέσα στην αντίπαλη ρακέτα. Κάποια άστοχα τρίποντα των γηπεδούχων έδωσαν την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να ρίξουν την διαφορά στους 9 (58-49) 3:35 πριν την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Έκτοτε, οι Basketόσαυροι καθιέρωσαν ένα ακόμα εντυπωσιακό σερί (13-0) που τους έδωσε ό,τι χρειάζονταν για να πάνε στην 4η περίοδο με την διαφορά στο +22 υπέρ τους (28-18)

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, όπως ήταν λογικό, οι τόνοι και των δύο ομάδων έπεσαν. Έπαιξαν πιο χαλαρά, μη διεκδικώντας πλέον ενεργά το παιχνίδι. Αυτή η ατμόσφαιρα έδωσε την ευκαιρία στις δύο ομάδες να κυκλοφορήσουν πιο ελεύθερα την μπάλα, καθώς οι άμυνες χαλάρωσαν. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι είχαμε το πιο χαμηλό συνολικό σκορ από όλες τις περιόδους (16-10).

Ο Ιωάννης Τσιγαρίδας ήταν αυτός που απέσπασε τον τίτλο του Bettson Greece MVP, καθώς σε 29 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 12 πόντους, 21 ριμπάουντ (1 επιθετικό), 3 ασίστ, 1 κόψιμο και 1 λάθος (30 EFF)

Basketόσαυροι: Γαρδάνης 5, Καδής 2, Ρήγας 4, Στράντζαλης 17, Χατζηϊωάννης 37, Χριστοδουλίδης 10

Ο διακριθείς των Magoofyδων ήταν ο Κωνσταντίνος Τσαρσιταλίδης, ο οποίος σε 36 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ (3 επιθετικά), 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη (18 EFF)

Magoofydes: Kolev 7, Ζαμουρίδης 7, Θαλασσινός 12, Κριθαρίδης 3, Μπούτζης 6, Παναγιωτόπουλος 6