08/11/2022
Antilalos BC 4 8 17 19 - 48 -
War Gamers 19 14 22 20 - 75 -

Μια ακόμη selfie του υπαρχηγού Μέμεζα!

Βραδάκι Τρίτης στο Athens Sports Hall ο πληγωμένος από τις απουσίες Antilalos (2-4) υποδέχθηκε τους πρωτοπόρους (σε ισοβαθμία) War Gamers (5-1) για την 7η στροφή της Elite League by Betsson. Σε ένα που κρίθηκε από νωρίς οι War με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα έφτασαν εύκολα τις 6 νίκες, επικρατώντας με το εμφατικό 48-75 και βάζοντας στη συλλογή μια ακόμα selfie νίκης από τον υπαρχηγό Γιώργο Μέμεζα. Δύσκολο βράδυ για την ομάδα του coach Ζαμπέτα που είχε μόλις μία λύση από τον πάγκο και δεν κατάφερε να παρουσιάσει ιδιαίτερα ανταγωνιστικό πρόσωπο. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Η ομάδα του Σπύρου Σκλαβενίτη φρόντισε από νωρίς να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί. Στ. Καραγιάννης (10π.), Αβραμίδης (5π.), Ρίπης (2π.) και Διαμαντής (2π.) σκόραραν με συνέπεια για τους φιλοξενούμενους που δεν άργησαν να προηγηθούν με διψήφια διαφορά. Σε ρηχά νερά κινήθηκε ο Antilalos, με τους Π. Καραγιάννη και Μαργώνη να μετρούν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 4-19.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με την άμυνα των ερυθρολεύκων να παραμένει ιδιαίτερα αποτελεσματική. Στ. Καραγιάννης (5π.), Λαζαράκος (3π.), Μαυροειδάκος (2π.), Παρίσος (2π.) και Αβραμίδης (2π.) ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς πάνω από το +20, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Antilalos προσπαθούσε να βελτιώσει την εικόνα του επιθετικά με τους Μαργώνη (5π.) και Μάινα (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 12-33.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του coach Ζαμπέτα εμφανίστηκε βελτιωμένη, σκοράροντας σε μια περίοδο 17 πόντους, δηλαδή 5 περισσότερους από όσους έβαλε σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Αλεξίου (4π.), Ζαμπέτας (4π.), Μαργώνης (4π.) και Π. Καραγιάννης (3π.) προσέφεραν λύσεις επιθετικά, με τους War ωστόσο να επικρατούν στο επιμέρους σκορ και αυτής της περιόδου. Αξιοσημείωτη ήταν μάλιστα η επιθετική πολυφωνία των μετέπειτα νικητών που βρήκαν σκορ χάρη σε 7 διαφορετικούς παίκτες, με τον Στ. Καραγιάννη (9π.) να κάνει και πάλι τη διαφορά. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-55.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Αλεξίου (7π.), Μαργώνης (4π.), Ζαμπέτας (3π.) και Π. Καραγιάννης (3π.) σκόραραν για τον Antilalo που διένυσε το πιο παραγωγικό του διάστημα στο ματς. Οι War Games παρότι έδειξαν κάποια σημάδια χαλάρωσης, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να μειώσουν, βρίσκοντας στήριγμα επιθετικά στους Στ. Καραγιάννη (6π.), Λαζαράκο (6π.), Διαμαντή (3π.), Θοδωρικάκο (3π.) και Ρίπη (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, ο Antilalos είχε 15/46 δίποντα, 4/26 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι War Gamers είχαν 19/43 δίποντα, 9/43 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 67 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε για μία ακόμη φορά το Στέφανος Καραγιάννης με 30 πόντους και double-double, έχοντας 8/17 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Μαργώνης με 15 πόντους και double-double, έχοντας 6/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Antilalos (Ζαμπέτας) : Αλεξίου 11 (1), Ζαμπέτας Κ. 8 (1), Καραγιάννης 6, Μαργώνης 15, Ψαλτάκης.

War Gamers (Σκλαβενίτης) : Αβραμίδης 9 (1), Διαμαντής 8 (2), Θοδωρικάκος 5 (1), Καραγιάννης 30 (2), Λαζαράκος 9 (3), Μαυροειδάκος 2, Πάτερος, Παρίσος 4, Ρίπης 6.

Τι μας άρεσε : Η άμυνα των War κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και το εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.