02/06/2023
Κλειώ 10 13 16 8 - 47 -
Φιορετσίνα 16 14 12 14 - 56 -

Μια ανάσα από τα playoff η "Βιόλα"!

Με το 1,5 πόδι στα playoff της Summer Development League βρίσκεται η Φιορετσίνα, καθώς για την έκτη αγωνιστική του έκτου ομίλου κέρδισε δια πυρός και σιδήρου την Κλειώ με 47-56 στο Basketaki Arena!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Φιορετσίνα στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Χαρικιόπουλου, 4 του Μακρίδη και τρίποντο του Γεωργακόπουλου, προηγούταν με 6-14, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στους 6, 10-16, με τους Αμπατζή, Τσιώλο, Χόρτη, Θεοδωρόπουλο και Γρομιτσάρη να σκοράρουν από 2 πόντους έκαστος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 4 πόντους του Λεωνάκη και τρίποντα των Ξυλογιαννόπουλου, Χαρικιόπουλου και Αθανασόπουλου, βρέθηκε στο +10, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 23-30. Την Κλειώ κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Λυμπερόπουλος και Καραμπέτσας με 3 πόντους έκαστος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Αμπατζή πάτησε γκάζι και με τους Λυμπερόπουλο και Χόρτη να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 35-35. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Στασινόπουλου σε θέση οδηγού με 39-42, χάρη σε 5 πόντους του Χαρικιόπουλου και 4 του Μακρίδη. Σκορ τρίτης περιόδου 39-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι κράτησε μέχρι το φινάλε, με την Φιορετσίνα να επικρατεί με 47-56, έπειτα από μεγάλα σουτ των Χαρικιόπουλου, Ξυλογιαννόπουλου, Γεωργακόπουλου, Μακρίδη, Παπαγιάννη και Μαγκούτη. Για την Κλειώ πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Χόρτης και Λυμπερόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/11 βολές, 15/50 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 2/9 βολές, 15/42 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος για την Κλειώ ο Λυμπερόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ,μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp για την Φιορετσίνα ο Χαρικιόπουλος με 18 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Κλειώ (Αμπατζής): Λυμπερόπουλος 10 (2), Πασχάλης, Αμπατζής 4, Γρομιτσάρης 6, Θεοδωρόπουλος 7, Καραμπέτσας 3, Χόρτης 12 (2), Τσιώλος 5

Φιορετσίνα (Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος 3 (1), Γεωργακόπουλος 6 (1}, Λεωνάκης 4, Χαρικιόπουλος 18 (4), Μαγκούτης 6, Μακρίδης 9, Μαλακός 2, Παπαγιάννης 2, Ξυλογιαννόπουλος 6 (2)

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!