04/03/2022
Brothers United 11 14 20 9 - 54 -
Komodo Dragons 5 9 13 11 - 38 -

Μια ανάσα από τη Master οι Brothers United!

Στο κλειστό της All Star Arena για το πρωτάθλημα της Development 1 , οι Brothers United πραγματοποίησαν την δέκατη τρίτη νίκη στη  διοργάνωση , καθώς επιβλήθηκαν των Dpg Warriors  με σκορ 54-38 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Μανόλη Αβούρη  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , μοίρασε ασίστ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 13 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μπήκαν με το μαχαίρι στο στόμα , αφού με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα  πήραν προβάδισμα στο σκορ , 5-1 , οι Warriors έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία , 5-5 , για να έρθει η απάντηση των Brothers , αφού με ένα σερί 6-0 έκλεισαν τη περίοδο έχοντας προβάδισμα έξι πόντων , 11-5 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Καλαματιανός με 5 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Βεργόπουλος  είχε 3 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ο Καράμπελας και η παρέα του άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς που χώριζε τις δύο ομάδες στους εφτά πόντους , 15-8 , ενώ με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μανόλη Αβούρη έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο σε θέση οδηγού με διψήφια διαφορά πόντων , 25 -14  . Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Αβούρης πέτυχε 6  πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Κλεφτόγιαννης είχε 5  .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν  με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά  τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των δεκαοχτώ πόντων , 45-27  . Ο Αβούρης  πέτυχε 5 πόντους , ενώ 4 είχε ο Ζένελης .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους Brothers να πανηγυρίζουν τη δέκατη τρίτη  νίκη στην διοργάνωση της Development 1 με 54-38  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μανόλης Αβούρης  με 13 πόντους , 3 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Βασίλης Παπαγεωργίου  είχε 4 πόντους , 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο .

Οι Brothers United  είχαν  15/39 δίποντα , 7/19 τρίποντα , 3/4 βολές , 37 ριμπάουντ , 8 ασίστ ,  9 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 5 λάθη , ενώ οι DPG Warriors   είχαν 12/53 δίποντα , 2/10 τρίποντα , 8/13 βολές , 37 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 8 κλεψίματα , 3 κοψίματα   και 8 λάθη .

Brothers United (Καράμπελας): Αβούρης 13 , Ελέζογλου 3 , Καλαματιανός 5 , Καράμπελας 10 , Κουφαλιώτης , Πίτος 7  , Ρούλιας 4 , Τριαντάφυλλος , Μπίσκας 3   .

DPG Warriors(Βεργόπουλος) : Βεργόπουλος 3 , Γιουλούντας 3 , Κλεφτόγιαννης 7 , Παπαγεωργίου 4 , Ρόκιζας 2 , Ζενέλης 4 , Ντάος 1  .

Τι μας άρεσε : Η εκτελεστική δεινότητα του Μανόλη Αβούρη έξω από τη γραμμή των 6.75  !