09/04/2024
Tseliguns 23 26 24 33 - 106 -
Yugoπλάστιγγα 11 13 13 22 - 59 -

Μια ανάσα από την οκτάδα οι Tseliguns!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακή απόδοση από τους παίχτες των Tseliguns. Οι Ζησόπουλος, Κυρσανίδης και Στεργίου είχαν εξαιρετικές στιγμές στο γήπεδο, δίνοντας τον τόνο για το υπόλοιπο παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Tseliguns να έχουν το προβάδισμα με 23-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Tseliguns συνέχισαν να κυριαρχούν απόλυτα, ενώ οι Yugoπλάστιγγα φάνηκαν να μην μπορούν να βρουν λύσεις. Οι επιδόσεις των Αρσένη και Παπαδάμου δεν ήταν αρκετές για να αντισταθούν στην ορμητική πίεση των αντιπάλων τους. Το σκορ στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν εντυπωσιακό, με τους Tseliguns να έχουν διαφορά 25 πόντων, 49-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Tseliguns συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Δημητριάδη, Κόνσουλα και Παπαδόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Yugoπλάστιγγα βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Αρσένη και του Παπαδάμου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 73-37.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος καθώς οι Yugoπλάστιγγα δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους. Οι Tseliguns έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να πάρει την νίκη με το τελικό 106-59.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αναστάσιος Δημητριάδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Yugoπλάστιγγα ξεχώρισε ο Παντελής Παπαδάμου οποίος πέτυχε και αυτός Double Double έχοντας 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Tseliguns: Δημητριάδης 22(2), Ζησόπουλος 7(1), Θεοδώρου 5(1), Κόνσουλας 27, Κυρσανίδης 17(5), Μακρίδης 6(2), Παπαδόπουλος 9, Στεργίου 10, Τσέος 3(1)

Yugoπλάστιγγα: Αρσένης 18(2), Βαλκούμας 3(1), Γιάνναρος, Καπετάνιος 5(1), Κεσίδης 4, Κουμάλας 2, Νίκου 7(1), Παπαδάμου 14, Στέφας 6