01/05/2023
Λύκοι 5 15 12 11 - 43 -
La Bola De Papel 12 7 21 16 - 56 -

Μια ανάσα μακρυά από το Final Four η La Bola de Papel!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, η La Bola de Papel θα παρουσιαστεί στο δεύτερο παιχνίδι της Πέμπτης με μαξιλαράκι ασφαλείας δεκατριών πόντων, καθώς μετά από ένα πολύ κλειστό παιχνίδι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Λύκων με σκορ 43-56.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Θανάση Καραθανάση με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Στην αντίπερα όχθη, ο Αλέξανδρος Καρακώστας είχε 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με σπασμένα τα φρένα, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα αλλά και τον Μιχαήλ Τσουκάλη(9π) να ηγείται των προσπαθειών τους, πέτυχαν δέκα αναπάντητους πόντους(0-10). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους 5–2, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο μείον εφτά με σκορ 5–12.

Η συνέχεια ανήκε εξολοκλήρου στην ομάδα του Άρη Σάββα, καθώς επιβεβαίωσε τον τίτλο της καλύτερης άμυνας του πρωταθλήματος, κράτησε τον αντίπαλο στους εφτά πόντους και κατάφερε να οδηγηθεί στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 19–20. Ο Άρης Σάββας σε αυτό το διάστημα πέτυχε 5 πόντους, ενώ από την πλευρά των «ροσονέρι» οι Μιχαήλ Τσουκάλης και Καραθανάσης είχαν από 3.

Οι φωνές του κόουτς Αβούρη στο ημίχρονο φαίνεται ότι αφύπνισαν τους παίκτες του, καθώς παρουσίασαν ένα τελείως διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο. Ο Καραθανάσης θύμισε τον παίκτη που θαυμάσαμε καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς και με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, οδήγησε την ομάδα του στο τέλος της προτελευταίας στροφής σε θέση ισχύος με σκορ 32-40. Οι γηπεδούχοι προδόθηκαν από το μεγάλο τους όπλο, την άμυνα τους, καθώς δέχτηκαν 20 πόντους σ’ αυτή την περίοδο. Πρώτος σκόρερ των Λύκων ήταν ο Σάββας με 5 πόντους.

Στην τέταρτη περίοδο η La Bola εκμεταλλευόμενη τα μεγάλα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 των Μιχαήλ Τσουκάλη και Καραθανάση, κατόρθωσαν να φτάσει σε μία σπουδαία νίκη με σκορ 43–56, και συνάμα να αποκτήσει ένα τεράστιο πλεονέκτημα ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη στην Basketaki Arena.

H La Bola de Papel είχε 16/44 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 12/21 βολές, 38 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/34 δίποντα, 1/12 τρίποντα , 12/28 βολές, 41 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 20 λάθη.

Λύκοι(Σάββας): Δρόσος, Αλέξανδρος Καρακώστας 9, Ανδρέας Καρακώστας 2, Κουρού βάνεις δύο, Κούβελας 8, Πάτρας 1, Σάββας 12, Χαραλαμπίδης 4, Χαροκόπος 7.

La Bola de Papel(Αβούρης): Βιδάλης, Καλογεράκης, Καραθανάσης 20, Κιφοκέρης 7, Μαρινάκης 1, Τζαναβάρας 4, Μιχαήλ Τσουκάλης 24, Παναγιώτης Τσουκάλης, Φλώρος.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Μιχαήλ Τσουκάλη και Καραθανάση!