30/06/2024
Pressof BC 14 16 13 21 - 64 -
Alpinists BC 14 15 11 9 - 49 -

Μια ανάσα από τους "16" η Pressof!

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς τελείωσε με το ισόπαλο επιμέρους  14-14! Ο Κολιούσης δημιούργησε αρκετά προβλήματα μέσα στο ζωγραφιστό με 5 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε  ο Νομικός από την περιφέρεια!! Στον αντίποδα, ο Μαγκανιάρης με δυο εύστοχα σουτ έξω από την γραμμή των 6.75 ήταν ο πρώτος σκόρερ σε αυτό το διάστημα!

Η  συνέχεια αποτέλεσε ένα προσωπικό μπασκετικό μπράντεφερ των Βασιλείου και Μαγκανιάρης! Από την μια πλευρά, ο Βασιλείου δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα δύο καλάθια και δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι έκλεισε το ημίχρονο με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ! Από την άλλη πλευρά, ο Μαγκανιάρης με 8 πόντους επιβεβαίωσε για ακόμη μια φορά το πόσο σημαντικός και επιδραστικός είναι για την ομάδα των Alpinists! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 30-29!

Οι παίκτες του Μπαλάσκα επέστρεψαν στο παρκέ με το μαχαίρι στο στόμα, καθώς με επιμέρους 10-5 κατάφεραν να προηγηθούν με έξι πόντους διαφορά(40-34)! Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία(40-40)! Ο Νομικός όμως δεν είχε πεί την τελευταία του κουβέντα και με δικό του τρίποντο από τη γωνία έδωσε στην ομάδα του στο πέρας του δεκαλέπτου προβάδισμα με σκορ 43-40!

Η τέταρτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους! Η Pressof εκμεταλευομενη το ταλέντο της, την εμπειρία της, τον τραυματισμό του Καράβη και τον απίστευτο στα αμυντικά καθήκοντα του Γιώργο Κοντάκο κατάφεραν να πραγματοποιήσουν επιμέρους 21-9, να κατακτήσουν το ροζ φύλλο με σκορ 64-49 και συνάμα να πάρουν ένα τεράστιο προβάδισμα για την πρόκριση τους στην επόμενη φάση!

Betsson MVP ο Γιώργος Κοντάκος με 4 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Μαγκανιάρης είχε 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα!

Pressof(Μπαλάσκας): Βασιλείου 15, Κολιούσης 14, Κοντάκος 4, Μπαλάσκας, Νίνος 18, Νομικός 13.

Alpinists(Μαρούδας): Βακρινός, Γούλας 5, Καββαδίας, Καράβης 4, Λιοφάγος, Λυμπερόπουλος 4, Μαγκανιάρης 25, Πόντικας 3, Συκάρης 6, Φραγκισκάτος 2.

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών αλλά και τα 5 κοψίματα του Κοντάκου!