09/07/2022
Young Ballers BC 9 18 21 17 - 65 -
Peristeri Histons 8 6 9 12 - 35 -

Μια ανάσα από τους 8 οι Young Ballers!

Με το 1,5 πόδι στα προημιτελικά της Summer D2-League βρίσκονται οι Young Ballers, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 16 κέρδισαν εύκολα τους Peristeri Histons με 65-35 στο κλειστό του Κολωνού και έτσι η ρεβάνς απ' ότι φαίνεται θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Peristeri Histons στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Μάριου Πλινθίδη και 4 του Δερβεντζή, προηγούνταν με 4-8, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου και με 5 πόντους του Ζορμπάνου και 4 του Ανδρεάδη, προσπέρασαν με 9-8!

Στην δεύτερη περίοδο οι Young Ballers πάτησαν γκάζι και με 5 πόντους του Στεφανάκου, 4 του Βαρκάρη, 4 του Μπάραμπα και τριποντάκι του Γεωργιάδη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 27-14. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τους Νάσο Πλινθίδη, Κλήμη και Λαμπρόπουλο να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι, αφού με 7 πόντους του Μπάραμπα, 6 του Γεωργιάδη και τρίποντα των Κοσμόπουλου – Στεφανάκου, ξέφυγαν στους 25, 48-23! Δεν μπόρεσαν οι Peristeri Histons να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Μάριου Πλινθίδη και τους 3 του Κλήμη. Σκορ τρίτης περιόδου 48-23!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Young Ballers να επικρατούν με 65-35 , μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ανδρεάδη, Βαρκάρη, Ζορμπάνου και Μπάραμπα. Για τους Περιστεριώτες στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Λαμπρόπουλος, Μάριος Πλινθίδης και Δερβεντζής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/26 βολές, 20/51 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/23 βολές, 13/46 δίποντα και 1/16 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 26 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson mvp των Young Ballers ο Στεφανάκος με 8 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/4 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Peristeri Histons ο Μάριος Πλινθίδης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Young Ballers (Στεφανάκος): Κοσμόπουλος 3 (1), Στεφανάκος 8 (1), Κρόκος, Ζορμπάνος 14, Βαρκάρης 8, Ανδρεάδης 10, Γεωργιάδης 9 (1), Μπάραμπας 13 (1), Παναγής

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Λαμπρόπουλος 7, Δερβεντζής 10 (1), Κλήμης 5, Πλινθίδης Ν., Μιχαλόπουλος, Πλινθίδης Μ. 10

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Young Ballers!