29/03/2023
Peristeri Trelleborg 16 13 14 12 - 55 -
Pressof BC 14 7 21 17 - 59 -

Μικρή «ανάσα» παραμονής για την Pressof!

Η Pressof άφησε πίσω της την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής και το βράδυ της Τετάρτης 29 Μαρτίου πήρε το ντέρμπι απέναντι στην Peristeri Trelleborg με 55-59. Πρόκειται για μία μικρή «ανάσα» στην μάχη της παραμονής για την Pressof η οποία μετράει πλέον 9 νίκες και 10 ήττες, ενώ η Peristeri Trelleborg υποχώρησε στο 8-12.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι γηπεδούχοι από το ξεκίνημα πήραν «κεφάλι» στο σκορ και έφτασαν στο 14-8. Ο Δημήτρης Δαλέζος έκανε πολύ καλή δουλειά για την ομάδα του στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ο Τσορτός ήταν αυτός που έδινε απαντήσεις από την πλευρά της Pressof. Κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Peristeri Trelleborg να προηγείται 16-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η απόδοση των γηπεδούχων παρέμεινε καλή, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν αρκετά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Τύρος και Σταύρος Δαλέζος ανέβασαν τον ρυθμό τους και η Peristeri Trelleborg έφερε το σκορ στο 27-19. Λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε σε διψήφιο, όταν ο Δρακόπουλος έγραψε το 29-19. Το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Τσορτού, ο οποίος διαμόρφωσε το 29-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν καλύτερος και η Pressof εμφανίστηκε πιο βελτιωμένη. Ο Vasiliu πήρε πάνω τους κάποιες προσπάθειες, ενώ ο Νομικός όποτε έβρισκε ευκαιρία χτυπούσε πίσω από τα 6,75. Έτσι η απόσταση δεν άργησε να μειωθεί, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στο 38-35. Ο Νομικός πήγε το ματς στον πόντο (38-37), αλλά ο Δρακόπουλος με τρίποντη εκτέλεση ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 41-37. Μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου η Pressof έφτασε ξανά μία «ανάσα» από την αντίπαλό της με το σκορ στο 43-42.

Η Peristeri Trelleborg είδε το προβάδισμα που κρατούσε με «νύχια και με δόντια» σε όλο το παιχνίδι, να χάνεται στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν ο Vasiliu έβαλε μπροστά την ομάδα του με 44-45. Η πρώτη αντίδραση ήταν καλή από τους γηπεδούχους, καθώς ξέφυγαν για λίγο στο 52-47, όμως η Pressof δεν τα παράτησε τόσο εύκολα. Οι φιλοξενούμενοι, λίγα λεπτά πριν το τέλος, πήραν «φωτιά» πίσω από την γραμμή του τριπόντους και με τρεις διαδοχικές εύστοχες εκτελέσεις από τους Νομικό, Vasiliu και Παπαθανασίου προηγήθηκαν 52-56. Ο Δρακόπουλος έβαλε τέλος στο επιθετικό ξέσπασμα των αντιπάλων (55-56), αλλά στις τελευταίες φάσεις ο Vasiliu είχε τον τρόπο να βρει το δρόμο προς το καλάθι και έτσι η Pressof έφτασε στη νίκη με 55-59.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Fatjion Vasiliu με 21 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 14 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Τύρος με 13 πόντους, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 13 ριμπάουντ.

Η Peristeri Trelleborg μέτρησε 20/42 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 9/15 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ. Η Pressof τελείωσε το ματς με 11/30 δίποντα, 10/38 τρίποντα, 7/16 βολές, 42 ριμπάουντ, όπως και 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη και 3 μπλοκ.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς 2(4ρ.), Σ. Δαλέζος 9(5ρ.), Δ. Δαλέζος 12(12ρ.), Δρακόπουλος 8, Παύλου 2(1ρ.), Τάτσης 3(4ρ.), Τσίντζας 6(1ρ.), Τύρος 13(13ρ.)

Pressof BC (Μπαλάσκας): Vasiliu 21(14ρ.), Βρεττός, Γκέος 2(1ρ.), Καραντζιάς 3(11ρ.), Μπαλάσκας, Νομικός 19, Παπαθανασίου 3(3ρ.), Τσορτός 11(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση της Pressof που έδειξε να μην τα παρατάει στο τέταρτο δεκάλεπτο.