07/01/2023
Undrafted 10 11 19 8 - 48 -
Winston Wizards 2 15 7 20 - 44 -

Μια από τα ίδια για τους Undrafted!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος και το 2023 οι Undrafted, καθώς στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της D2-League κέρδισαν τους Winston Wizards με 48-44 στο κλειστό του Περιστερίου!

Κλασικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Undrafted στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Τσιάνου και βοήθειες των Κουτσελίνη, Κόντου και Μάριου Αγρογιάννη, προηγήθηκαν με 10-2. Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς έμειναν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι, με τον Καζά να ευστοχεί από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 9 πόντους του Καζά και 4 του Νταή, οι Winston Wizards πλησίασαν στον πόντο, 17-16. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 21-17, χάρη σε 6 νέους πόντους του Τσιάνου και 5 του Θεοδωρόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Θωμά Αγρογιάννη πάτησε γκάζι και με 5 πόντους του Κόντου, 5 του Κώστα Ματεντζόγλου, 4 του Θεοδωρόπουλου και τρίποντο του Κουτσελίνη, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 40-24. Δεν μπόρεσαν οι κυανέρυθροι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Καζά και τους 3 του Αποστολόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 40-24!

Με την διαφορά στους 16, 40-24, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι οι Undrafted έφτασαν εύκολα στη νίκη με 48-44, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κουτσελίνη, Κόντου και Νίκου Παπαγεωργίου. Για τους Winston Wizards στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Αποστολόπουλος, Καζάς, Νταής, Τοσουνίδης και Καπετάνος, καταφέρνοντας έτσι να μαζέψουν την διαφορά της ήττας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/15 βολές 17/42 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και 5 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/17 βολές, 11/39 δίποντα και 4/29 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Undrafted ο Κόντος με 9 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 3/4 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Winston Wizards ο Καζάς με 21 πόντους, έχοντας 7/10 βολές, 4/14 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Undrafted (Αγρογιάννης Θ.): Ματεντζόγλου Χ., Παπαγεωργίου Ν. 2, Παπαγεωργίου Λ., Κόντος 9, Θεοδωρόπουλος 8, Αγρογιάννης Μ. 2, Ματεντζόγλου Κ. 5 (1), Τσιάνος 12, Κουτσελίνης 10 (2)

Winston Wizards (Νταής): Τοσουνίδης 3 (1), Καζάς 21 (2), Αποστολόπουλος 9, Καπετάνος 4, Νταής 7 (1), Φράγκος

Τι μας άρεσε: Τόσο η εικόνα των Undrafted για τρία δεκάλεπτα, όσο και η μαχητικότητα των Winston Wizards!