25/03/2023
Aballiers 7 22 14 24 - 67 -
Chicago Hulks 18 - 14 19 - 51 -

Μια "μπουκιά" έμεινε για τους Aballiers!

Μια νίκη μακριά από την άνοδο απέχουν πλέον οι Aballiers, καθώς για την 23η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισαν τους Chicago Hulks με 67-51 στον Άγιο Νικόλαο και χρειάζονται άλλη μια νίκη στα εναπομείναντα τρία παιχνίδια για να κλειδώσουν και μαθηματικά την πρόκριση στα playoff!

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Chicago Hulks στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Κονιτόπουλου, 7 του Καλδέλη και τρίποντο του Νίκου Τιγγινάγκα, προηγήθηκαν με 7-18. Ο Σωτήρης Θάνος από την περιφέρεια και οι Γραμματικός - Νίκος Θάνος μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Aballiers έστησαν το δικό τους πάρτι στο παρκέ και 11 πόντους του Γραμματικού, 5 του Σωτήρη Θάνου, 3 του Κρητικού και τριποντάκι του Παγάνου, έτρεξαν 22-0 σερί και πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 29-18, μιας και ο αντίπαλος ήταν άποντος στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Τσαρτσάρα έφτασε μέχρι και στο +16, διατηρώντας τελικά το +11 του πρώτου μέρους, 43-32, χάρη σε 4 νέους πόντους του Γραμματικού και 4 του Κρητικού. Τους Chicago Hulks κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Κονιτόπουλος με τους 10 πόντους που πέτυχε, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Σιαχάμης. Σκορ τρίτης περιόδου 43-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Aballiers, αν και είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στους 5, 43-38, κατάφεραν με σωστή διαχείριση και δράστες στην επίθεση τους Γραμματικό, Σωτήρη Θάνο, Κρητικό, Παγάνο, Νίκο Θάνο και Λιακόπουλο να φτάσουν δίκαια στη νίκη με 67-51! Για τους "Ταύρους" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σιαχάμης, Κονιτόπουλος και Καλδέλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/5 βολές, 22/52 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/8 βολές, 13/45 δίποντα και 7/38 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Betsson mvp των Aballiers ο Γραμματικός με 23 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 8/17 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Chicago Hulks ο Καλδέλης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 4/11 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 23 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Aballiers (Τσαρτσάρας): Γραμματικός 23 (2), Θάνος Σ. 13 (3), Θάνος Ν. 6, Λιακόπουλος 4, Μανώλης, Κρητικός 11, Παγάνος 10 (2)

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Βράνας 1, Κονιτόπουλος 23 (2), Καλδέλης 11 (1), Τιγγινάγκας Ν. 5 (1), Τιγγινάγκας Α., Σιαχάμης 11 (3)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο των Aballiers!