16/09/2024
Sky is the limit 11 5 9 12 - 37 -
SugarDaddys 2 12 13 14 - 41 -

Μια γλυκιά αρχή

Με νίκη ξεκίνησαν οι SugarDaddys καθώς επικράτησαν με 37-41 των Sky is the limit στον πρώτα αγώνα του κυπέλλου. Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε υπέρ των Sky is the limit παρά τις δύσκολες άμυνες. Κατάφεραν να μείνουν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της περιόδου μέχρι το τέλος. Το σκορ του δεκαλέπτου (11-2) έδειξε πως οι άμυνες είχαν το πάνω χέρι.

Στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες προσπάθησαν να διαφοροποιήσουν τις καταστάσεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το σκηνικό έμοιαζε γνώριμο σύμφωνα με την ιστορία του αγώνα. Το επί μέρους σκορ ήταν 2-3 οπότε δεν υπήρξαν έντονες αλλαγές. Λίγο πριν μπουν στο τελευταίο λεπτό της περιόδου οι SugarDaddys κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 14-14. Όμως η κόρνα βρήκε πάλι μπροστά τους Sky is the limit με 16-14.

Από την αρχή του 3ου δεκαλέπτου οι SugarDaddys πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 16-17. Αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν να χτίσουν κάποια διαφορά αλλά χωρίς επιτυχία για το μεγαλύτερο κομμάτι της περιόδου. Αυτό το σκηνικό άλλαξε καθώς ένα τρίποντο του Γιάννη Κυβρακίδη έδωσε τη διαφορά 6 πόντων στους SugarDaddys με 20-26 όταν απέμεναν 3 λεπτά στο ρολόι της περιόδου. Στο τέλος της περιόδου ο Θανάσης Νάσκος πέτυχε το τρίποντο που έφερε τους Sky is the limit στο καλάθι και το τελικό σκορ του δεκαλέπτου στο 25-27.

Στην 4η περίοδο υπήρξε μπασκετική ένταση αλλά και κυριαρχία της άμυνας άλλη μία φορά. Την συνολική υπεροχή είχαν οι SugarDaddys με επί μέρους σκορ 12-14 και με πρόσθεθη των προηγουμένων πήραν την νίκη και το "2ποντο" με σκορ 37-41.

Ο τίτλος του Novibet MVP κατέληξε στα χέρια του Χρήστου Παλλάκη, ο οποίος σκόραρε 3 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Sky is the limit ξεχώρισε ο Στυλιανός Παπαδόπουλος με 5 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Sky is the limit: Διακάκης 0, Καρυοφύλλης 6 (1), Κούτσαρης 2, Λεφάκης 3 (1), Νάσκος 11, Παπαδόπουλος 5, Πέτκος 0, Τσάνης 10

SugarDaddys: Αλεξιάδης 0, Κυβρακίδης 3 (1), Μουταφίδης 6 (1), Παλλάκης 3, Σίσκος 2, Τζιτζάλης 5 (1), Τζουμάνης 22 (5), Δημητριάδης 0