05/10/2020
Pourangers BC 21 7 11 14 - 53 -
Κλειώ 22 24 16 14 - 74 -

Μια Κλειώ βγαλμένη από παραμύθι!

Ονειρική ήταν η πρεμιέρα της Κλειούς στον τέταρτο όμιλο της D2-League, καθώς ξεπέρασε δια περιπάτου το εμπόδιο των Pourangers με 53-74 στο κλειστό του Κολωνού.

Απολαυστικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με την Κλειώ να προηγείται με 13-22, 3:00 για την λήξη, χάρη σε 7 πόντους του Δασκαλόπουλου, 7 του Καλαλή, 5 του Στέργιου και τρίποντο του Σφήκα. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 10 συνεχόμενους πόντους του Σταυρόπουλου, 6 του Λόζου και 5 του Χάρου, μείωσαν στον πόντο, 21-22!

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε ήταν καταιγιστικοί και με ακόμη 7 πόντους του Στέργιου, 6 του Τσιώλου, 4 του Δασκαλόπουλου και νέο τρίποντο του Σφήκα, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 28-46! Δεν μπόρεσαν οι Pourangers να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 νέους πόντους του Σταυρόπουλου και το δίποντο του Μπούτζη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Κλειώ έφτασε στο +25, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +21, 39-60, μετά από 6 πόντους του Δασκαλόπουλου και 5 του Καστανιώτη. Λίγα πράγματα επιθετικά και στην τρίτη περίοδο για τους γηπεδούχους με τους Μπούτζη, Χάρο, Γεωργιόπουλο, Σταυρόπουλο και Λόζο να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 39-60!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο ματς και έτσι η Κλειώ έφτασε στην άνετη επικράτηση με 53-74, έπειτα από 4 πόντους του Στεργίου, 4 του Σφήκα και 4 του Καστανιώτη. Για τους Παππούδες στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Σταυρόπουλος και Λόζος με 6 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/17 βολές, 17/47 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/11 βολές, 26/63 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος των Pourangers ο Σταυρόπουλος με 20 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 7/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος για την Κλειώ ο Καλαλής με 11 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 4/12 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 22 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Pourangers (Γεωργιόπουλος): Χάρος 8 (1), Λόζος 16 (1), Σταυρόπουλος 20 (1), Παταριάς, Τσιβερδής 3, Γεωργιόπουλος 2, Στρατόπουλος, Μπούτζης 4, Παντελεάκης

Κλειώ (Σφήκας): Δασκαλόπουλος 17 (1), Καστανιώτης 11, Καλαλής 11 (1), Τσιώλος 9, Σφήκας 10 (2), Στέργιου 16 (2)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό παιχνίδι που έκανε η Κλειώ και οι ωραίες φάσεις που έβγαλε!