12/01/2023
War Gamers 20 21 16 22 - 79 -
Paliagoura 17 14 19 11 - 61 -

Μια νίκη και από την άμυνα για τους War Gamers!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος οι War Gamers, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την όγδοη αγωνιστική της Elite League by Betsson κέρδισαν εύκολα τα αποδεκατισμένα Paliagoura με 79-61 στο ΓΣΠ και παραμένουν στην δεύτερη θέση.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι War Gamers, καθώς με 7 πόντους του Διαμαντή, 6 του Καραγιάννη και τρίποντο του Λαζαράκου, προηγήθηκαν με 20-17. Ο Αβανίδης με 10 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από ένα τρίποντο είχαν οι Κασκάνης και Σταφυλάς.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 7 πόντους του Παρίσου, 5 του Αβραμίδη και 5 του Καραγιάννη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα πόντων 10 πόντων, 41-31. Το δίδυμο Κασκάνη - Αβανίδη συνέχιζε να παλεύει επιθετικά για τα Paliagoura, με τον πρώτο να σκοράρει 8 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 6.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Καραγιάννη και 6 του Αβραμίδη, οι Πειραιώτες βρέθηκαν στο +13, 51-38. Το μόνο που κατάφεραν οι πράσινοι ήταν να μειώσουν στους 7, 57-50, χάρη σε 6 πόντους του Σαραντόπουλου και δύο τρίποντα του Κωστάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 57-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Πολεμιστές" είχαν περισσότερες δυνάμεις και με δράστες στην επίθεση τους Αβραμίδη, Καραγιάννη και Θεοφανόπουλο, έφτασαν εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα με 79-61. Για τα Paliagoura στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αβανίδης, Κασκάνης και Κωστάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 25/42 δίποντα και 7/36 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/13 βολές, 16/39 δίποντα και 8/33 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των War Gamers ο Καραγιάννης με 23 πόντους (double-double), έχοντας 8/12 βολές, 25/42 δίποντα και 7/36 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 24 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 4/10 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

War Gamers (Σκλαβενίτης 7): Μέμεζας 4, Θεοφανόπουλος 9 (1), Αβραμίδης 22 (3), Παρίσος 7 (1), Λαζαράκος 5 (1), Καραγιάννης 23, Διαμαντής 7 (1), Σκλαβενίτης 2

Paliagoura (Κασκάνης): Σαραντόπουλος 7, Αβανίδης 24 (5), Κασκάνης 18 (1), Κωστάκης 8 (2), Σταφυλάς 4

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης!