18/03/2023
Melisses BC 20 10 12 11 - 53 -
Puronto Raptors 6 8 15 11 - 40 -

Μια νίκη μακριά από τα Playoffs!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 2, οι Melisses διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για την είσοδό τους στα Playoffs, καθώς έκαμψαν την αντίσταση των Puronto Raptors με σκορ 42-29. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Νίκος Δούκας με 14 πόντους , 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Λεμπιδάκης είχε 2 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στη πρώτη στροφή του παιχνιδιού η παρέα του Μπουγιούκου ήταν απόλυτη κυρίαρχη, καθώς έκλεισε τη περίοδο έχοντας διαφορά δεκατεσσάρων πόντων με σκορ 20-6. Ο Φράγκος πέτυχε 7 πόντους  με 100% ευστοχία εντός πεδιάς, ενώ από την πλευρά των Raptors o Κατσουράνης είχε 4.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν εκ νέου τον αντίπαλο τους κάτω από τους δέκα πόντους και με τους Κοντοπάνο(4π) και Αλέξιο Μπουγιούκο(4π) να ηγούνται των προσπαθειών τους έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ του 30-14.

Η αρμάδα του Γιάννη Κατή επέστρεψε στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να ξυπνήσει από το αγωνιστικό λήθαργο στο οποίο βρέθηκε μέχρι εκείνη τη στιγμή στο παιχνίδι, καθώς κατάφερε να κερδίσει το δεκάλεπτο με το επιμέρους 12-15. Ο Βασιλακόπουλος πλήγωσε τις Melisses με 9 πόντους στο παλμαρέ του, ενώ από τη πλευρά των γηπεδούχων ο Δούκας(8π) αποτέλεσε το σημαντικότερο κομμάτι του επιθετικού παζλ της ομάδας του στο διάστημα αυτό. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 42-29.

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα καθόλα τη διάρκεια του παιχνιδιού, με το τέλος του παιχνιδιού να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Development 2 League με σκορ 53-40.

Οι Melisses είχαν 15/31 δίποντα, 6/32 τρίποντα, 5/7 βολές, 39 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 15 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 21 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 18/63 δίποντα, 0/13 τρίποντα, 4/14 βολές, 55 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 20 λάθη .

Melisses(Αλέξης Μπουγιούκος): Γαρυφαλάκης 3, Δούκας 14, Κοντοπάνος 4, Αλέξιος Μπουγιούκος 4, Στέφανος Μπουγιούκος 11, Πάτσης 5, Φράγκος 12.

Puronto Raptors(Κατής): Βασιλακόπουλος 13, Δαλιακόπουλος 2, Καλαμπαλίκης 4, Κατής 2, Κατσουράνης 7, Λεμπιδάκης 8, Μπελάλης, Σιάπκας 4.

Τι μας άρεσε: Το πρώτο δεκάλεπτο των νικητών!