01/06/2023
Flint Tropics - - - - - - -1
Gerakas Hawks - - - - - 20 -

Μια νίκη μακριά από τα playoff οι Flint Tropics!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Athens Sports Hall οι Flint Tropics ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των αποδεκατισμένων Gerakas Hawks, επικρατώντας με το εμφατικό 63-37 και κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα Playoffs της Summer Development League. Έκτη ήττα σε ισάριθμα ματς για τα Γεράκια του Στάθη Πικάση που θα ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους απέναντι στα Gran Camaria στις 10/6.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές με τον Σεραφείμ Γκατζηρούλη (8π.) να ξεκινά καυτός το ματς. Οι Hawks μετά το πρώτο μουδιασμένο πεντάλεπτο βρήκαν τα πατήματά τους και με καλάθια των Λιγνού (6π.), Πικάση (4π.) και Γιαννακάκη (3π.) ισορρόπησαν γρήγορα την κατάσταση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Tropics ήλεγξαν απόλυτα την αναμέτρηση, τρέχοντας εντυπωσιακό επιμέρους σερί 19-4 και χτίζοντας προβάδισμα ασφαλείας, χάρη στους Τζανέτη (5π.) Σεραφείμ Γκατζηρούλη (4π.), Χατζηνάκη (4π.), Γράσσο (4π.) και Λουκάκη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, τα Γεράκια διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα και έτσι, παρά την προσπάθεια των Πικάση (2π.) και Γιαννακάκη (2π.) πήγαν προς τα αποδυτήρια με -15. Σκορ ημιχρόνου, 32-17.

Μετά την ανάπαυλα το παιχνίδι ήταν αρκετά μοιρασμένο, με τους Tropics να διατηρούν τα ηνία και τον πρώτο λόγο για την νίκη, βρίσκοντας λύσεις από τους Χατζηνάκη (4π.), Βασίλη Γκατζηρούλη (2π.) και Λιαροστάθη (3π.). Οι Gerakas Hawks, από την άλλη, προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους, με τους Λιγνό (4π.), Παλλαντζά (2π.) και Δασκαλάκη (2π.) να ξεχωρίζουν σε αυτό το διάστημα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-26.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Tropics φρόντισαν να ανεβάσουν γρήγορα τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, απλοποιώντας ακόμη περισσότερο την υπόθεση νίκη με καλάθια των Τζανέτη (5π.), Χατζηνάκη (4π.), Σεραφείμ Γκατζηρούλη (4π.), Λιαροστάθη (3π.), Αρχέλαο (2π.) και Ευθυμιόπουλο (2π.). Οι Hawks έπαιξαν πιο ελεύθερα στο φινάλε του αγώνα, φτάνοντας τους 37 πόντους, χάρη στις λύσεις που προσέφεραν οι Πικάσης (6π.), Λιγνός (3π.) και Γιαννακάκης (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Flint Tropics είχαν 21/61 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Gerakas Hawks είχαν 13/50 δίποντα, 2/14 τρίποντα και 5/14 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χατζηνάκης με 12 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 23 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Λιγνός με 13 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα, ½ τρίποντα και 0/3 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Flint Tropics (Γκατζηρούλης) : Αρχέλαος 4, Γκατζηρούλης Β. 4, Γκατζηρούλης Σ. 16 (3), Γράσσος 4, Ευθυμιόπουλος 2, Λιαροστάθης 6 (2), Λουκάκης 5, Τζανέτης 10 (1), Χατζηνάκης 12.

Gerakas Hawks (Πικάσης) : Γιαννακάκης 7 (1), Δασκαλάκης 2, Λιγνός 13 (1), Παλλαντζάς 2, Πικάσης 13, Σκλαβούνος.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.