19/04/2023
Πλατειακοί 11 17 16 17 - 61 -
Gangsters 20 18 17 14 - 69 -

Μια νίκη μακριά από την Elite οι Gangsters!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι The Shot υποδέχθηκαν τους Gangsters στον πρώτο προημιτελικό της φετινής Master League. Ούσα ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα των coach Βρύλλη-Κεχρή έκανε το πρώτο βήμα για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, επικρατώντας με 61-69. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια και μπαίνοντας στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια, οι Gangsters μπήκαν σε θέση οδηγού, βρίσκοντας λύσεις από τους Κάζη (6π.), Μαρκόπουλο (5π.), Λάιο (4π.) και Σαϊτη (4π.). Οι Shot, από την άλλη, βασίστηκαν στο low post παιχνίδι του Χριστοφορίδη (6π.), αλλά και στους Βαρυπάτη (2π.) και Βλασταρίδη (2π.), κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -9. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-20.

Αρκετά πιο ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 17-18 και τους Gangsters να διατηρούν τα ηνία, χάρη στους Χατζηευστρατίου (6π.), Βασιλείου (4π.), Καραμποϊκη (3π.), Γραφιαδέλλη (3π.) και Ντάτση (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν επιθετικά με πρωταγωνιστές τους Ζευγώλη (7π.), Βαρυπάτη (6π.) και Κοντομίχη (3π.), όμως παρέμειναν πίσω με διψήφια διαφορά. Σκορ ημιχρόνου, 28-38.

Μετά την ανάπαυλα, οι Gangsters συνέχισαν να διατηρούν την απόσταση από τους αντιπάλους τους, παίρνοντας σκορ από τους Κάζη (6π.), Λάιο (6π.), Βασιλείου (3π.) και Μαρκόπουλο (2π.). Οι The Shot βασίστηκαν κυρίως στο επιθετικό κρεσέντο του Βαρυπάτη (11π.), όμως κάθε φορά που πλησίαζαν οι φιλοξενούμενοι είχαν άμεση αντίδραση. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι The Shot τα έδωσαν όλα για την ανατροπή, βρίσκοντας μεγάλα καλάθια από τους  Ντιμπ (5π.) Βαρυπάτη (4π.), Κοντομίχη (3π.), Ζευγώλη (3π.) και Αναστασάκη (2π.). Αυτό, όμως, δεν αποδείχθηκε αρκετό. Οι Gangsters βρήκαν τον τρόπο να διαχειριστούν την κατάσταση και, παραμένοντας ψύχραιμοι μέχρι τέλους, έφτασαν δίκαια στη νίκη, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Στο τέλος του αγώνα, οι The Shot  είχαν 14/50 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 21/36 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Gangsters είχαν 21/49 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Κάζης με 15 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Βαρυπάτης με 23 πόντους και double-double, έχοντας 5/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

The Shot (Κανταρτζής) : Αναστασάκης 2, Βαρυπάτης 23 (3), Βλασταρίδης 2, Ζευγώλης 10, Κοντομίχης 7, Ντιμπ 9 (1), Χριστοφορίδης 8.

Gangsters (Βρύλλης – Κεχρής) : Αφουξενίδης, Βασιλείου 7 (1), Γραφιαδέλλης 3 (1), Κάζης 15 (1), Καραμποίκης 3 (1), Λάιος 12, Μαρκόπουλος 7 (1), Ντάτσης 5, Σαίτης 4, Τσατσάκος, Χατζηευστρατίου 13 (2).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.

Τι δεν μας άρεσε : Οι σημαντικές απουσίες των δύο ομάδων.