17/12/2022
Puronto Raptors 12 17 14 15 - 58 -
Κλειώ 19 18 16 12 - 65 -

Μία πεντάδα αρκεί για την… Κλειώ

Η Κλειώ μπορεί να κατέβηκε με μόλις πέντε παίκτες, κατόρθωσε όμως να πάρει τη νίκη ενάντια στους Puronto Raptors με σκορ 58-65. Μ’ αυτό το αποτέλεσμα βελτίωσε το ρεκόρ της στο 9-5, ενώ οι αντίπαλοί της έπεσαν στο 6-8 για την κατηγορία Development 2.

Η πρώτη περίοδος ήταν αρκετά γρήγορη και παραγωγική, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να βλέπουν τον Κουτσίκο (8π.) σε καλή κατάσταση, ενώ είχε για βοηθό τον Θεοδωρόπουλο. Για τους Puronto Raptors, μόνο ο Κατσουράνης απειλούσε το καλάθι και το 12-19 έμοιαζε φυσιολογικό.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Νίκος Παπαδόπουλος ήταν εντυπωσιακός και ανέβαζε το σκορ της ομάδας του, όμως η Κλειώ έβρισκε λύσεις από αρκετούς παίκτες (Θεοδωρόπουλος, Παπαδάκης, Κούτσικος), κάτι το οποίο είχε ως  αποτέλεσμα, το πρώτο ημίχρονο να κλείσει με το υπέρ της σκορ, 29-37.

Η υφή της αναμέτρησης δεν άλλαξε σε καμία περίπτωση στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Παπαδόπουλος ήταν μόνος, ο Βασιλακόπουλος κάπως έβαλε το χεράκι του επιθετικά, όμως η Κλειώ έβρισκε το δρόμο προς το καλάθι ποικιλοτρόπως και το 43-53 της έδινε μια επιπλέον ανάσα για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Puronto Raptors έκαναν προσπάθεια για ανατροπή, ο Παπαδόπουλος τα έδωσε όλα με 28 πόντους, όμως οι αντίπαλοί του είχαν παραπάνω πρωταγωνιστές και δίκαια έφτασαν στο 58-65, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Οι νικητές μέτρησαν 8/18 βολές, 24/60 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 42 ριμπάουντ (15 επ., 27 αμ.), 14 ασίστ, 10 λάθη, 12 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Οι ηττημένοι είχαν 5/10 βολές, 7/17 δίποντα, 13/37 τρίποντα, 34 ριμπάουντ (6 επ., 28 αμ.,), 14 ασίστ, 17 λάθη, 9 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κώνσταντίνος Θεοδωρόπουλος με 15 πόντους (1/2 βολές, 7/16 δίποντα), 9 ριμπάουντ, 2 τελικές και 3 κλεψίματα.

Puronto Raptors (Λεμπιδάκης): Βασιλακόπουλος 6 (2), Γεωργάτης 4 (1), Κατσουράνης 7 (1), Κουλούρης 10 (1), Λεμπιδάκης, Μένεγος 3 (1), Παπαδόπουλος 28 (7)

Κλειώ (Θεοδωρόπουλος): Καίτσας 11 (1), Κούτσικος 21 (2), Παπαδάκης 14, Πασχάλης 4, Θεοδωρόπουλος 15

Τι μας άρεσε: Το μοίρασμα των επιθέσεων της Κλειώ και το γεγονός πως παρά την κόπωση, δεν πανικοβλήθηκαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.