07/12/2023
Basket Maniacs 11 23 15 6 - 54 -
G-vana 15 16 21 21 - 73 -

Μία περίοδος έφτανε για την G-vana!

Σπουδαία αναμέτρηση στο κλειστό του ΓΣΠ ανάμεσα στους Basket Maniacs και την G-vana, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμούς στο τέλος και να παίρνουν μεγάλη νίκη με 54-73.

Το ξεκίνημα ήταν νωθρό και για τις δύο ομάδες, καθώς έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Λίγο καλύτερη η G-vana στην αρχή με τον Κριθαρούλα να σημειώνει 6 πόντους κάνοντας το 11-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Εξαιρετικοί στην συνέχεια οι γηπεδούχοι, ανέβασαν ρυθμούς και βρήκαν λύσεις επιθετικά με τους Κεραμάρη (10π) και Στασινόπουλο (5π), περνώντας έτσι και μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου με 34-31.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου. Κεραμάρης για τους γηπεδούχους και Ζιάκανος για τους φιλοξενούμενους ήταν αυτοί που ξεχώρισαν επιθετικά.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και με την απίστευτη ευστοχία τους κατάφεραν να στείλουν την διαφορά κοντά στους 20 πόντους, παίρνοντας έτσι την νίκη με 54-73.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζιάκανος με 18 πόντους, 16 ριμπάουντ, και 5 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κεραμάρης με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, και 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 10/18 βολές, 16/44 δίποντα και 4/21 τρίποντα, μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 12 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 3/10 βολές, 20/48 δίποντα και 10/29 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκαναν 10 κλεψίματα και 7 λάθη.

Basket Maniacs (Κεραμάρης): Καλαμιώτης 8 (2), Στασινόπουλος 2, Κεραμάρης 22, Δημητριάδης 5, Σασσάς 4, Στενάκης, Στασινόπουλος 13 (2)

G-vana (Ψωμιάδης): Νικήτας 10, Χαλτούπης, Κριθαρούλας 13 (1), Μοσχόπουλος 8 (2), Αχτίπης 13 (4), Ψωμιάδης 3 (1), Φραγκούλης 2, Ζιάκανος 18 (2), Κώτσιας 1, Μαντζιώρης 5

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των γηπεδούχων για 30 λεπτά!