01/07/2020
Hood BC 13 17 19 13 - 62 -
Ιπ-πότες 14 18 16 16 - 64 -

Μια τελευταία ευκαιρία για τους Ιππότες!

Ζωντανοί για την παραμονή τους στην Master League παρέμειναν οι Ιππότες, καθώς για την 20η αγωνιστική του τρίτου ομίλου επικράτησαν σε ένα πραγματικό ντέρμπι της πεντάδας της Hood με 62-64 και έτσι την τελευταία αγωνιστική με νίκη επί των Milwaukee Drunks θα σώσουν την χρονιά, σε αντίθεση με τους ηττημένους που δύσκολα θα μπουν στα playoff!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Ιππότες να προηγούνται με 13-14, χάρη σε 8 πόντους του Σιαπάνη και 4 του Κεκεμπάνου. Ο Σιφναίος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ένα τρίποντο είχε ο Σαρρής και από ένα δίποντο οι Πρωτόγερος – Σολδάτος.

Με τους Πρωτόγερο και Σιφναίο να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 8 και 7 πόντους, αντίστοιχα, η Hood βρέθηκε στο +6 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, 24-18. Ωστόσο, στο φινάλε του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 8 πόντους του Κεκεμπάνου, 5 του Αγγελόπουλου και τρίποντο του Μαυρογιαννάκη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-32!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το συγκρότημα του Πατσάκα να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +1, 49-48, μετά από τρεις τρίποντες βόμβες του Σαρρή, 6 πόντους του Πρωτόγερου και 3 του Σιφναίου. Τους Ιππότες κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι 6 πόντοι του Αγγελόπουλου και τα τρίποντα των Τσιούφη – Ρούσσου.

Μέχρι 3:00 για το τέλος η Hood κρατούσε με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της, 62-57, με τον Σιφναίο να ηγεται της επίθεσης της ομάδας του με 8 συνεχόμενους πόντους. Ωστόσο, στο φινάλε του αγώνα ο Ρούσσος έβαλε 5 συνεχόμενους πόντους και μαζί με τις βοήθειες των Κεκεμπάνου – Τσιούφη με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα, χάρισαν στην παρέα τους τη νίκη με 62-64!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/16 βολές, 21/41 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 3 μπλοκ και 17 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 2/8 βολές, 22/73 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της Hood ο Πρωτόγερος με 19 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 9/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Ιπποτών ο Σιαπάνης με 8 πόντους, έχοντας 0/1 βολή και 4/14 δίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Hood (Πατσάκας): Πρωτόγερος 19, Σαρρής 12 (4), Σολδάτος 3, Milicevic 4, Σιφναίος 24 (1)

Ιππότες (Ρούσσος): Αγγελόπουλος 13 (1), Κοσιαράς 2, Σιαπάνης 8, Τσιούφης 8 (2), Κεκεμπάνος 8, Μαυρογιαννάκης 5 (1), Ρούσσος 8 (2), Ανυφαντής 2

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!