13/04/2022
Deportivo Faliro 9 13 16 15 - 53 -
Γκουρούδες 22 32 23 29 - 106 -

Μια τελευταία προπόνηση πριν τα δύσκολα για τους Γκουρούδες!

Με το απόλυτο νικών ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στον τέταρτο όμιλο της Master League οι Γκουρούδες, καθώς για την 18η και τελευταία αγωνιστική κέρδισαν εύκολα την Deportivo HNC Coin στο ΣΕΦ με 53-106 και πλέον αμφότερες οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για την μάχη των playoff!

Κλασσικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Γκουρούδες στο παιχνίδι, αφού με 8 πόντους του Παύλου Αχή, 7 του Ελευθερίου και τρίποντο του Ντίνου Αχή, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων, 9-22. Λίγα πράγματα για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Κριεκούκη, Γάτσιο, Μπουρβάνη και Γαρμπή να βρίσκουν στόχο.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ντίνος Αχής σεληνιάστηκε και με 16 δικούς του πόντους, 5 του Λιμνιάτη, 5 του Παύλου Αχή και τρίποντο του Μελάγιες, έστειλαν τους μαύρους στα αποδυτήρια με αέρα 32 πόντων, 22-54! Δεν μπόρεσε η Deportivo HNC Coin να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά το τριποντάκι του Μαρινάκη και τα καλάθια των Κριεκούκη, Γαρμπή, Μπουρβάνη, Κακαλέτρη και Ζευγώλη.

Πιο ισορροπημένη ήταν η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 10 πόντους του Ελευθερίου, 4 του Παύλου Αχή και τριποντάκι του Μελάγιες, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +39, 38-77. Η περιφέρεια ήταν αυτή που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κριεκούκη να βάζει δύο τρίποντα και τους Παύλου – Μαρινάκη από ένα. Σκορ τρίτης περιόδου 38-77!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Γκουρούδες με σβηστές τις μηχανές τους έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 53-106, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Παύλου Αχή, Μελάγιες, Ελευθερίου, Οικονόμου και Ντίνου Αχή. Για τους “Ισπανούς” στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Δήμτσος, Αναγνώστης και Μαρινάκης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 0/1 βολή, 16/46 δίποντα και 7/34 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 5/6 βολές, 31/45 δίποντα και 13/33 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 34 (!) ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν μόλις 2 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της Deportivo HNC Coin ο Δήμτσος με 8 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Γκουρούδων ο Παύλος Αχής με 27 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 8/10 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Deportivo HNC Coin (Μαρινάκης): Παύλου 3 (1), Κακαλέτρης 4, Κριεκούκης 11(3), Γαρμπής 4, Γάτσιος 4, Μπουρβάνης 4, Ζευγώλης 2, Δήμτσος 8, Αναγνώστης 4, Μαρινάκης 9 (3)

Γκουρούδες (Μελάγιες): Οικονόμου 9 (1), Μελάγιες 15 (3), Αχής Ν. 24 (6), Αργυράκης 4, Λιμνιάτης 6, Αχής Π. 27 (3), Ελευθερίου 21

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!