15/02/2024
Flint Tropics 25 14 14 24 - 77 -
Τεμπελχανάδες 10 14 12 15 - 51 -

Μια "Gatzia" και νέα νίκη των Tropics!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσαν στην συλλογή τους οι Flint Tropics, καθώς για την 21η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League επικράτησαν των Τεμπελχανάδων με 77-51, έχοντας σε τρομερά κέφια τον Μάκη Γκατζηρούλη στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε 15 πόντους!

Με τον Μάκη Γκατζηρούλη να προσπαθεί από τα πρώτα λεπτά να "χτίσει" καλό efficiency, όπως φώναζαν και από τον πάγκο, οι Flint Tropics έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 15 πόντων, 25-10, με τον Μάκη Γκατζηρούλη να πετυχαίνει 15 πόντους και τον Τζανετή να τον ακολουθεί με 6. Χωρίς ρυθμό και με βιαστικές επιλογές εμφανίστηκαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι, με τους Κολιούση και Δημαρά να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, ωστόσο ο Μάκης Γκατζηρούλης έβαλε ακόμη 4 πόντους και μαζί με τους 4 πόντους  του Τζανετή, έστειλαν τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 39-24. Ο Φραγκογιάννης πήρε μπρος για τους Τεμπελχανάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο, σημειώνοντας 7 πόντους, 5 είχε ο Σαμωνάς και 2 ο Δημαράς.

Ίδιο το σκηνικό του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Σκαμαντζούρα και 4 του Τσέκερη, οι "λευκοί" έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +17, 53-36! Δεν μπόρεσαν οι "ροζούληδες" να πλησιάσουν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 4 πόντους που πέτυχε ο Δημαράς και το τρίποντο του Κολιούση. Σκορ τρίτης περιόδου 53-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Flint Tropics ήξεραν πως να διαχειριστούν το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Μάκη Γκατζηρούλη, Σκαμαντζούρα, Καραντζή  και Τζανετή, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 77-51. Για τους Τεμπελχανάδες στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Γκούμας, Μπανάσιος και Κολιούσης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 27/63 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Πήραν 60 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 7 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/19 βολές, 14/44 δίποντα και 4/31 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson MVP των Flint Tropics ο Σκαμαντζούρας με 15 πόντους (double-double), έχοντας 6/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Τεμπελχανάδων ο Κολιούσης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος.

Flint Tropics (Γκατζηρούλης Β.): Γκατζηρούλης Μ. 22 (3), Γκατζηρούλης Β. 4, Γράσσος 4, Ευθυμιόπουλος 4, Καραντζής 5 (1), Λιαροστάθης, Σκαμαντζούρας 15 (1), Τζανετής 17, Τσέκερης 6

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Γκούμας 5, Ανδρικόπουλος 1, Κολιούσης 10 (2), Δημαράς 10, Μπανάσιος 5 (1), Σαμωνάς 10, Φραγκογιάννης 10 (1)

Τι μας άρεσε: Η ανάδειξη του Σκαμαντζούρα ως Betsson MVP του αγώνα! Μάκη δούλεψε περισσότερο, είμαστε μαζί σου!