03/12/2023
Proboraptors 19 21 15 17 - 72 -
40φεύγα... 9 19 13 11 - 52 -

Μια ντουζίνα νίκες οι Proboraptors!

Μετά από ένα πολύ ήρεμο παιχνίδι, οι Proboraptors κέρδισαν τους 40φεύγα με 72-52 στο κλειστό της Ζωφριάς και με την ολοκλήρωση της 12ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της D2-League παραμένουν αήττητοι!

Από πολύ νωρίς οι Proboraptors πήραν διψήφια διαφορά, καθώς με 7 πόντους του Κατσιμίχα, 6 του Αβούρη και 4 του Κουνενιδάκη, προηγήθηκαν με 19-9. Ο Μαρίνης και ο Παπαθωμάς με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Με δύο τρίποντες βόμβες του Μαρίνη, 5 πόντους του Στέφα και βοήθειες των Αρκούδη - Κωφού, οι 40φεύγα μείωσαν στους 5, 29-24, 3:00 για την ανάπαυλα. Στο φινάλε του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πάτησαν εκ νέου γκάζι και με 8 πόντους του Αβούρη, 7 του Βασιλείου και 4 του Κατσιμίχα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 40-28!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Βαλέντζη είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και 8 νέους πόντους του Αβούρη και τρίποντο του Κουνενιδάκη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +14, 55-41. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι του Παπαθωμά και το τριποντάκι του Μαρίνη. Σκορ τρίτης περιόδου 55-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό της Ζωφριάς και έτσι οι Proboraptors έφτασαν εύκολα στη νίκη με 72-52, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Αβούρη, Βασιλείου και Κουνενιδάκη. Για τους 40φεύγα στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Γιαννόπουλος, Παπαθωμάς, Κωφός και Αρκούδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 22/50 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 28 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/10 βολές, 15/33 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 25 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson MVP των Proboraptors ο Κατσιμίχας με 11 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των 40φεύγα ο Παπαθωμάς με 16 πόντους, έχοντας 8/15 δίποντα, ενώ πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

Proboraptors (Βαλέντζης): Αβούρης 28, Βαλέντζης, Βασιλείου 17 (4), Κατσιμίχας 11 (1), Κουνενιδάκης 10 (2), Τραϊφόρος 6

40φεύγα (Στέφας): Αρκούδης 8 (2}, Γιαννόπουλος 7 (1), Κωφός 6, Μαρίνης 13 (3{, Μπούταλης, Παπαθωμάς 15, Στέφας 2

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης!