29/09/2022
Miami Heets 12 13 14 11 - 50 -
Bonobo BC 5 3 8 14 - 30 -

Miami Heets ή μήπως Heat;

Σε καταπληκτική κατάσταση οι Miami Heets, με ενέργεια και σύγχρονο μπάσκετ κέρδισαν τους Bonobo και έκαναν το ρεκόρ τους 1-1 στον όμιλο του κυπέλλου, με το τελικό σκορ να είναι το 50-30, με το ΓΣΠ να φιλοξενεί την αναμέτρηση το βραδάκι της Πέμπτης.

Ενέργεια, αλτρουισμό και όρεξη για όμορφο μπάσκετ κατέθεσαν οι Miami Heets στα πρώτα λεπτά του αγώνα όπου προηγήθηκαν με 12-0, με τον Δρίτσα σε ηγετικό ρόλο και τους Bonobo να προσπαθούν να βρουν πατήματα για την... είσοδό τους στο ματς, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-5, με τον Φουραδούλα να δίνει λύσεις για τους φιλοξενούμενους.

Ίδιος ο ρυθμός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Δεντάκη να έχει όρεξη και να δίνει περαιτέρω ενέργεια στους "άσπρους". Η ζώνη των Bonobo μπορεί να κράτησε χαμηλά τους γηπεδούχους, αλλά η κακή επιθετική τους συγκομιδή, δεν επέτρεψε κάτι καλύτερο από το 25-8 με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.

Ο... πυραυλοκίνητος Μαρινάκης έτρεχε με την πρώτη δυνατή ευκαιρία και πίεζε τον αιφνιδιασμό για Heets, με τον Γιαννίρη να βρίσκει το χέρι του από την περιφέρεια. Ο Κόρδας προσπάθησε πολύ σε άμυνα και επίθεση, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 39-16.

Μακράν το καλύτερο δεκάλεπτο των Bonobo ήταν το τελευταίο, με την παρέα του Δημοσχάκη να παίζει ελεύθερα και τον τελευταίο να ξεχωρίζει, με την ήττα όμως να μην αποτρέπεται και το τελικό σκορ να είναι το 50-30, με τις δύο ομάδες πλέον να έχουν από 1-1 στον όμιλο.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Αναστασίου με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 κοψίματα και ένα λάθος. Από Bonobo ξεχώρισε ο Στάθης Μπάμπαλης με 4 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/46 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 8/16 βολές, 46 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/47 δίποντα, 0/15 τρίποντα, 4/8 βολές, 37 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 20 λάθη.

Miami Heets (Δρίτσας): Δρίτσας 7 (15 ριμπ.), Τζουβανάκης 8, Μαρινάκης 3, Αναστασίου 9, Ισμαήλος 4, Δεντάκης 4, Ταγματάρχης 2, Ντερής 6, Γιαννίρης 7.

Bonobo (Παυλόπουλος): Παυλόπουλος, Αλφαντής 5, Κόρδας, Σιαμάνης, Δημοσχάκης 12, Κιτσαντάς 3, Φουραδούλας 6, Μπάμπαλης 4.

Τί μας άρεσε : Η ενέργεια των γηπεδούχων!

Τί δε μας άρεσε : Τα 0/15 τρίποντα των φιλοξενούμενων!