03/10/2024
Μία + Μία 19 12 19 11 - 61 -
The Rose Copanoi 11 7 15 16 - 49 -

Μία + Μία συν... νίκη!

Με τους Θεοφίλη και Χουλιαρόπουλο να ξεδιπλώνουν το επιθετικό τους ταλέντο, οι παίκτες της Μία + Μία πήραν τη νίκη απέναντι στους Ροζ Κόπανους με τελικό σκορ 61-49.

Ο Μπάτσιος έτρεχε και ήταν στη σωστή θέση σχεδόν σε όλες τις επιθέσεις της Μία + Μία, με τον Χουλιαρόπουλο από κοντά και τον Κουτρούμπα από μακριά να είναι άξιοι συμπαραστάτες. Ο Αθανασάκης ήταν ο παίκτης που πήρε τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες για τους φιλοξενούμενους και μείωσε με τρίποντο στο 19-11 πρώτης περιόδου. Ο Κολοβός μαζί με τους Λειβαδά και Καπαρέλο ήταν αυτοί που ξεχώρισαν στα επόμενα δέκα λεπτά μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Θεοφίλη να απαντά με καταπληκτικά καλάθια για το 31-18 της Μία + Μία για ημίχρονο.

Η μπάλα γυρνούσε αλλά τα σουτ ήταν άστοχα για τους Ροζ Κόπανους, με την επιλογή τους στη συνέχεια να περάσουν τη μπάλα στον Αθανασάκο να τους βγαίνει σε καλό, καθώς μείωσαν και πάρα τη συνεχή θετική παρουσία του Χουλιαρόπουλου από την άλλη, παρέμειναν σε κατάσταση... τελευταίας προσπάθειας για ανατροπή, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 50-33 για τους γηπεδούχους. Υπήρξε περαιτέρω βελτίωση για τους Κόπανους στο τελευταίο διάστημα του παιχνιδιού, με το ελεύθερο τέμπο να κλείνει το παιχνίδι στο τελικό 61-49 με το ροζ φύλλο αγώνα να περνά στα χέρια της Μία + Μία!

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Χουλιαρόπουλος με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μανώλης Λειβαδάς με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη.

Μία + Μία (Θεοφίλης): Μπάτσιος 14, Αλβέρτος 3, Κουτρούμπας 5, Φιλιππίδης, Σπανίδης 3, Γερόλυμος 6, Θεοφίλης 10, Μαυράκης 2, Ξενικάκης 2, Χουλιαρόπουλος 16.

Ροζ Κόπανοι (Αθανασάκος): Κατσιαδράμης 5, Κολοβός 16, Λειβαδάς 6, Καπαρέλος 7, Αθανασάκος 15, Ανδρικόπουλος.

Τί μας άρεσε: Το ελεύθερο παιχνίδι!