13/03/2024
Kourkoutes BC 22 11 21 32 9 95 -
Lyonmen 26 20 19 21 10 96 -

Μια πεντάδα, χίλιες λέξεις!

Τετάρτη βράδυ στο Μαζαράκη Kourkoutes  και Lyonmen αναμετρήθηκαν για την 21η αγωνιστική της Master League. Πραγματικά παρακολουθήσαμε μια ματσάρα, με τις δύο ομάδες να φτάνουν μέχρι τέλους. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι Lyonmen επικράτησαν με σκορ 95-96, διαθέτοντας μόλις μια πεντάδα!

Το πρώτο δεκάλεπτο προσέφερε πλούσιο θέαμα με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς. Οι Kourkoutes προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά έως και διψήφια διαφορά, με τους Τσάκωνα,  Καρούμπαλη και Βεϊσάκη, να ευστοχούν από σουτ εντός πεδίας. Οι Lyonmen αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά στο σκορ με τους Σιαμήτρο, Αποστολόπουλο να δείχνουν από νωρίς τις διαθέσεις τους. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 22-26.

Στο δευτερο δεκάλεπτο οι ρόλοι άλλαξαν, με τους άσπρους να παίρνουν διαφορά 17 πόντων. Σιαμήτρος, Αποστολόπουλος και Κουκουβάκης έκαναν ό,τι ήθελαν στην επίθεση και μπήκαν με άλλον αέρα στα αποδυτήρια (33-46). Από την άλλη οι κόκκινοι μείωσαν την διαφορά με τους Τσάκωνα,  Βεϊσάκη και Νακόπουλο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Lyonmen ξεκίνησαν ιδανικά,  καθώς διατήρησαν αυτήν την διαφορά που είχαν χτίσει πριν την ανάπαυλα. Αποστολόπουλος,  Σιαμήτρος και Ρεντίφης συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις επιθετικά. Στα τέλη του δεκαλέπτου οι Kourkoutes άρχισαν και επέστρεψαν στο παιχνίδι, κατεβάζοντας την διαφορά στους 11. Εκμεταλλευτήκαν την δύναμη του Τσάκωνα μέσα στο ζωγραφιστό και τα σουτ τριών πόντων του Βεϊσάκη  και έφεραν το σκορ στο 54-65.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα πράγματα άλλαξαν. Οι Kourkoutes επέστρεψαν στο παιχνίδι από το -17 και μάλιστα προηγήθηκαν. Νακόπουλος, Βεϊσάκης και Τσάκωνας συνέχισαν να είναι "εκρηκτικοί", καθώς σκόραραν από κάθε σημείο του γηπέδου. Οι Lyonmen δεν είπαν την τελευταία τους κουβέντα. Ο Αποστολόπουλος δεν σταμάτησε να σκοράρει κάτω από το καλάθι, ενώ Κουκουβάκης, Ρεντίφης και Σιαμήτρος βρήκαν λύσεις με σουτ εντός πεδιάς. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να βάλει το τελευταίο καλάθι. Το σκορ της τέταρτης περίοδο ήταν 86-86.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Lyonmen παρά την μια πεντάδα που διέθεταν, μπήκαν αποφασισμένοι να κερδίσουν. Η κούραση δεν τους πτόησε, καθώς Αποστολόπουλος,  Ρεντίφης και Κουκουβάκης πέτυχαν σημαντικούς πόντους. Οι γηπεδούχοι ήταν κοντά στο σκορ, με τους Νακόπουλο, Τσάκωνα και να πετύχουν τους τελευταίους πόντους, όμως δεν κατάφεραν να προσπεράσουν. Μια ασυνεννοησία ήταν αρκετή για να στου στερήσει την νίκη. Ο φωτεινός πίνακας στο τέλος έδειξε το τελικό 95-96.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κουκουβάκης Κωνσταντίνος με 22 πόντους 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ (double-double), ενώ από τους Kourkoutes ξεχώρισε ο Τσάκνωνας Γιώργος με 24 πόντους,  15 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Kourkoutes (Λαδιάς): Νακόπουλος 17, Λαδιάς 4, Καρούμπαλης 18, Τσάκνωνας 24,  Λαγός 2, Βεϊσάκης 24, Μαρίνος 6,

Lyonmen (Χατζηαράπης): Αποστολόπουλος 28, Ρεντίφης 17, Κουκουβάκης 22,  Σιαμήτρος 17, Μακρυγιάννης 12.

Τι μας άρεσε: Το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες!