05/07/2023
Milgyraki Bucks 17 16 19 21 - 73 -
Jackals 22 22 14 22 - 80 -

Νίκη για τους Jackals!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά και από τις δύο ομάδες, με τους Jackals να μπαίνουν λιγο πιο δυνατά στο παιχνίδι βρίσκοντας τα καλάθια που ήθελαν για να πάρουν μια διαφορά στο σκορ. Από την άλλη, οι Bucks βρήκαν απαντήσεις και μείωσαν την διαφορά, ελέγχοντας το παιχνίδι, με τελικό σκορ πρώτης περιόδου 17-22.

Στην δεύτερη περίοδο, οι Bucks συνέχισαν να βρίσκουν εύστοχα καλάθια, με τους Οφθαλμίδη και Σταμολάμπρο να είναι ηγέτες στην επίθεση για την ομάδα τους, χωρίς όμως να καταφέρνουν να μειώσουν την διαφορά του σκορ. Οι Jackals όμως με Λιάτσικο και Φιλιππίδη κατάφεραν να βρούν τα καλάθια που έψαχναν και να αυξήσουν το αρχικό τους προβάδισμα, με την βοήθεια της άμυνας που περιόρισε τον αντίπαλο όσο μπορούσε. Έτσι το σκορ ημιχρόνου διαμορφώθηκε ως 33-44.

Το τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε με υψηλό ρυθμό και για τις δύο ομάδες, με τους Jackals να συνεχίσουν να βρίσκουν ευστοχα καλάθια, με την βοήθεια του Μπουζάλη, και έτσι συνέχισαν να κρατούν την πρωτία στο σκορ. Οι Bucks όμως δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια και συνεχισαν να πιέζουν την αντίπαλη ομάδα καθόλη την διάρκεια της περιόδου, καταφέρνοντας να μειώσουν την διαφορά στο μειον έξι, με τελικό σκορ περιόδου 52-58.

Στην τέταρτη περίοδο, η πιέση από την μία ομάδα στην άλλη συνέχισε, με τους Bucks να μην τα παρατάνε, προσπαθώντας να σπάσουν την αντίπαλη άμυνα και να πάρουν την πολυπόθητη νίκη, χωρίς όμως να το καταφέρνουν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα. Οι Jackals συνέχισαν να πιέζουν ώστε να εξασφαλίσουν την νίκη, κρατώντας μεγάλη αντίσταση προς την αντίπαλη επίθεση, καταφέρνοντας να πάρουν την νίκη με 73-80.

MVP του αγώνα για τους Jackals ήταν ο Φώτης Μπουζάλης με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για τους Milgyraki Bucks ξεχώρισε ο Ηλίας Οφθαλμίδης με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Milgyraki Bucks: Καραγιαννόπουλος 8, Οφθαλμίδης 15, Σπυριδόπουλος 9, Σταμολάμπρος 15, Τράσκας 4, Τσαχουρίδης 7, Χαρμάνας 13, Χατζηνικολάου.

Jackals: Βούλγαρης 4, Γκούμας 8, Δημητρόπουλος 7, Ζωγράφος 5, Καραμανώλης 4, Λιάτσικος 16, Μπουζάλης 12, Τάσκας 7, Τσίπας, Φιλλιπίδης 17.

Τι μας άρεσε: η μαχητικότητα των δύο ομάδων για την νίκη