16/06/2023
Patras LakiStars 9 17 17 16 - 59 -
BEERWAUKEE BUCKS 22 11 14 10 - 57 -

Μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα για τους Lakistars

Το βράδυ της Παρασκευής στο Promitheas park οι Lakistars υποδέχθηκαν τους Beerwaukee Bucks σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, πολύ ένταση και εναλλαγές στο σκορ. Οι γηπεδούχοι με κρύο αίμα και πάθος κατάφεραν στο τέλος να πάρουν το ροζ φύλλο και ένα μικρό προβάδισμα για το επαναληπτικό παιχνίδι των playoff με σκορ (59-57).

Στην πρώτη αναγνωριστική περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το δεξί και ξέφυγαν στο σκορ βάζωντας καλάθι με κάθε πιθανό τρόπο. Ο Μπούμπαλης με 9 πόντους ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα του χτίζοντας έτσι μια διαφορά 13 πόντων (9-22).

Η δεύτερη περίοδος άνηκε ξεκάθαρα στους Lakistars που άρχισαν σιγά σιγά να μπαίνουν στον ρυθμό του παιχνιδιού και των playoff με μπροστάρηδες τον Μητρόπουλο και τον Κομνηνό που έβαλαν από 2 τρίποντα έκαστος. Το ημίχρονο έκλεισε με μονοψήφια διαφορά πόντων υπέρ των Beerwaukee (26-38) και το momentum να είναι για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη οι Lakistars έβγαλαν έναν άσσο από το μανίκι τους με το όνομα Χρονόπουλος. Ο game changer των Lakistars μπήκε στο παιχνίδι με άγριες διαθέσεις βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει τους αντιπάλους στο σκορ και να ξεκλειδώσει την καταπληκτική τους άμυνα. Ο Χρονόπουλος με 8 και ο Κομνηνός με 6 στείλαν την διαφορά στους 4 πόντους και ξανα έδωσαν ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η τελευταία περίοδος έκρυβε πολλές εκπλήξεις, καθώς όχι μόνο είδαμε πολλές εναλλαγές στο σκορ αλλά και οι δύο ομάδες πάλεψαν με νύχια και με δόντια για το ροζ φύλλο αγώνα. Ένα κρεσέντο 8 πόντων του Super star Χρονόπουλου όμως οδήγησε τους Lakistars στην απόλυτη ανατροπή δίνοντάς τους την ευκαιρία να είναι πιο αισιόδοξοι για μία πρόκριση στους 4.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κομνηνός με 16 πόντους (5/8 3π), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Θετικός ήταν και ο Ανδρέας Γκάβρανιτζ με 10 πόντους , 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.