05/07/2020
Collectors 13 8 19 7 - 47 -
Transporters 9 10 14 19 - 52 -

Μικρό προβάδισμα για τους Transporters!

Μικρό προβάδισμα 5 πόντων για την πρόκριση στα ημιτελικά της D2-League πήραν το απόγευμα της Κυριακής στον Κολωνό οι Transporters, καθώς στον πρώτο προημιτελικό επικράτησαν δύσκολα των 6 Collectors με 47-52!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Collectors, καθώς με 7 πόντους του Κυριάκου και βοήθειες των Λαγού, Ευαγγελινού και Αγγελομάτη, προηγήθηκαν με 13-9. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά από 2 πόντους είχαν οι Χρήστος Γκέος, Βρύσης, Σιώτας και Θεοδωρόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και με 4 πόντους του Λαγού, δίποντο του Χαραλαμπόπουλου και βολές του Αγγελομάτη, έφτασαν στο +7, 21-14. Το μόνο που κατάφεραν οι Transporters πριν την ανάπαυλα ήταν να μειώσουν στο καλάθι, 21-19, με τους Σιώτα και Κορώση να εκτελούν εύστοχα έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Με το δίδυμο Χαραλαμπόπουλου – Αγγελομάτη να πετάει φωτιές στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με 7 πόντους έκαστος, οι Συλλέκτες έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 40-33. Την ομάδα του Βρύση κράτησε όρθια σε εκείνο το διάστημα ο Κοκόσης, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 14 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 40-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Transporters εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κορώση με 11 πόντους, αλλά και 6 του Χρήστου Γκέου, έφτασαν στη νίκη με 47-52. Ξέμειναν από ανάσες στο φινάλε του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι και έτσι αρκέστηκαν στην ήττα με μικρή διαφορά, με τον Αγγελομάτη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/26 βολές, 12/44 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/22 βολές, 13/46 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ έκαναν 20 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Collectors ο Κυριάκου με 9 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Transporters ο Κορώσης με 14 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 2/2 δίποντα και 3/9 τρίποντα, ενώ πήρε 4 ριμπάουντ και έκανε 3 λάθη.

Collectors (Κλεισούρας): Κυριάκου 9 (1), Λαγός 8, Ευαγγελινός 3, Αγγελομάτης 14, Χαραλαμπόπουλος 12 (2), Σαβέριος 1

Transporters (Κοκόσης): Κορώσης 14 (3), Θεοδωρόπουλος 4, Σιώτας 7 (1), Κοκόσης 9 (2), Βρύσης 2, Χούλης, Κοψαύτης, Γκέος Θ. 4, Γκέος Χ. 12

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Collectors, αν και κατέβηκαν με μόλις 6 παίχτες, διατήρησαν πολλές ελπίδες για την ανατροπή στο δεύτερο ματς!