31/05/2023
Patras Orlando Tragic 13 6 13 4 - 41 -
Net Reapers 13 6 11 14 - 44 -

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης για τους Net Reapers

Όπως όλοι περίμεναν, το πρώτο παιχνίδι των Orlando Tragic κόντρα στους Net Reapers κρίθηκε στο σουτ. Ωστόσο, παρά το γεγονός πως οι Tragic έχουν τη φήμη των ιδανικών «closers» και οι Reapers των «Chokers», αυτή τη φορά οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Οι Net Reapers έδειξαν χαρακτήρα και μέταλλο και έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη (41-44), μετά από ένα συναρπαστικό ματς, υπό την παρουσία αρκετού κόσμου στο γήπεδο.

To παιχνίδι στο ξεκίνημα ήταν ντέρμπι, με ένταση, πολλά φάουλ και το πάθος να ξεχειλίζει στα πρώτα λεπτά. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεχωρίσει και κάθε φορά που κάποια εκ των δύο έκανε μια προσπάθεια να ξεμακρύνει, η άλλη είχε άμεση απάντηση. Έτσι, φτάσαμε στο 13-13 της Α' περιόδου, το οποίο ήταν ένα πρώτο μήνυμα για το τι θα ακολουθούσε.

Στην Β' περίοδο, οι άμυνες έσφιξαν ακόμα περισσότερο και οι επιθέσεις εγκλωβίστηκαν, με το άγχος να κυριεύει τις δύο ομάδες, κάτι που οδήγησε και σε σωρεία λαθών και άστοχων σουτ. Αυτό που δεν άλλαξε, ήταν η ισοπαλία στο φινάλε του Α' μέρους, με το «φτωχό» 19-19 να είναι το σκορ, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στους Orlando Tragic, οι οποίοι έδειξαν ικανοί να ξεφύγουν και να φέρουν τη σειρά στα μέτρα τους, όταν χάρη στον εκρηκτικό Στέλιο Σιαμπλή, έκαναν ιδανικό «φίνις» στο δεκάλεπτο, και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με «αέρα» 7 πόντων (37-30).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, τα πάντα άλλαξαν και οι Net Reapers άλλαξαν την εις βάρος τους κατάσταση. Λάμπρος Τάκης και Μάνος Τζανής ήταν αυτοί που έδωσαν...φτερά στην ομάδα τους, την ώρα που οι Orlando Tragic ήταν τρομερά άστοχοι και σκόραραν μόλις 4 πόντους σε ένα δεκάλεπτο. Έτσι, φτάσαμε στο τελικό 41-44, που χάρισε τη νίκη στους Net Reapers.

Βetsson MVP αναδείχθηκε ο Λάμπρος Τάκης των Net Reapers, με 7 πόντους και 13 ριμπάουντ